Brudzew: Setki tysięcy martwych pszczół w gminie. Prokuratura wszczęła śledztwo

Pszczoły

Pod koniec ubiegłego tygodnia prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie masowego zatrucia rodzin pszczelich na terenie gminy Brudzew. Pszczelarze podejrzewają, że owady padły po opryskaniu pola rzepaku chemicznym środkiem ochrony roślin.

O podejrzeniu zatrucia pszczół policję powiadomiła właścicielka pasieki w Brudzewie i jednocześnie prezes lokalnego koła pszczelarzy. Jest ona najbardziej poszkodowana całą sytuacją - zginęła co najmniej połowa z 46 pszczelich rodzin w jej pasiece. Jedna taka rodzina to natomiast od 80 do 100 tys. owadów. Podobna sytuacja, na nieco mniejszą skalę miała miejsce również w w Marulewie i Tarnowie. Padło tam od ok. 90 do nawet 150 tys. pszczół. Dla właścicieli oznacza to ogromne straty związane ze spadkiem produkcji i sprzedaży.

Właściciele pasiek znajdowali martwe owady przy wlotach do uli gra wokół nich. Niemal wszystkie miały wysunięte języczki, co wskazuje, że wyginęły na skutek zatrucia środkami chemicznymi. Stąd podejrzenia, że pszczoły padły po opryskaniu pobliskiego pola rzepaku chemicznym środkiem ochrony roślin. Przesłuchano już właściciela liczącego 50 ha pola oraz osobę, która wykonywała oprysk. Twierdził on, że wszystko odbyło się zgodnie z zaleceniami producenta środka chemicznego. Zabezpieczono opakowania oraz pojemniki opryskiwaczy, a martwe owady zostaną poddane badaniom toksykologicznym.

Spowodowanie zniszczeń o znacznych rozmiarach w świecie roślinnym lub zwierzęcym zagrożone jest karą pozbawienia wonności od trzech miesięcy do pięciu lat.

Gmina i Miasto Tuliszków poszukuje wykonawców
Informacja z posiedzenia Rady Społecznej SP ZOZ w ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - rz w piątek, 28 maja 2021 11:33

Z tyłu przy płocie na prawo od altanki.

Z tyłu przy płocie na prawo od altanki.
Gość - bb w czwartek, 27 maja 2021 12:24

Mozna wiedizeć gdzie znajdowała się dokładnie pasieka?

Mozna wiedizeć gdzie znajdowała się dokładnie pasieka?
Gość
poniedziałek, 18 października 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.