Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Brudzew: "Strażakiem nie wystarczy być strażakiem trzeba się urodzić” czyli mistrzowska gala w Janiszewie

Mistrzowie Polski z Janiszewa

- Strażakiem nie wystarczy być, strażakiem trzeba się urodzić. Oni, mistrzowie Polski, strażakami się urodzili. To dobrzy młodzi ludzie, którzy mundur strażacki kochają - tak o drużynie pożarniczej OSP Janiszew, która w tym roku wywalczyła mistrzostwo Polski mówił Władysław Karski podczas uroczystej gali podsumowującej drogę do złotego medalu w Polanicy.

W sobotni wieczór, 30 listopada w strażnicy OSP w Janiszewie spotkali się wszyscy przyjaciele drużyny. Nie zabrakło posła Ryszarda Bartosika, starosty powiatu tureckiego Dariusza Kałużnego, wójta gminy Brudzew Cezarego Krasowskiego czy radnego sejmiku Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Sobczaka. Obecni byli również przedstawiciele straży członkowie zaprzyjaźnionych jednostek, rodziny złotych medalistów i mieszkańcy Janiszewa.

Każdy na spotkaniu pojawił się z zabawkami, bo mistrzowska gala miała bardzo ważny cel. Zebrane pluszaki i prezenty trafią do turkowskiego szpitala oraz szkoły podstawowej, gdzie będą cieszyć najmłodszych pacjentów, stając się ich przyjaciółmi i wspierając w powrocie do zdrowia, a także nauce.

Uroczystość poprowadził trener zwycięskiej drużyny Władysław Karski, który wrócił w swoim wystąpieniu do wydarzeń sprzed kilku miesięcy.

- Minęły trzy miesiące od zdobycia tytułu mistrza polski przez OSP w Janiszewie. Przez ten czas wiele się wydarzyło. Każdy z nas odbył wiele rozmów i wyciągał wnioski. Jedna rzecz jednak jest niezbywalna. Każdy człowiek ma własny krzyż. Krzyż jest trudny do przyjęcia, dlatego niewielu chce go wziąć na ramiona. Jest w nim bowiem obecne cierpienie ból, łzy, nawet ciemność, co wywraca nasze życie do góry nogami. Powiem trudne słowa, ale musze to powiedzieć. My jako drużyna mistrzów Polski mamy piętno Kaczek Średnich i zawodów powiatowych. Aspekt sportowy - racja, forma zachowania - niekoniecznie. Za to z tego miejsca jeszcze raz przepraszam. Krzyż jednak wprowadza człowieka w tajemnicę wiary. My ją mieliśmy w Polanicy. ten sam krzyż dał nam moc. Gdy ktoś mnie pyta ile czasu zajęło Janiszewowi zdobycie tytułu mistrza Polski to odpowiadam - 103 lata, tyle lat bowiem ma nasza jednostka. Przygotowania zaś tej, złotej drużyny to skromne 9 lat. Od zawodów w Janiszewie w 2010, poprzez zdobycie pierwszego miejsca w Chrząblicach w 2013, po kolejne pięć tytułów w zawodach gminnych, to dwa tytuł mistrza powiatu, to tytuł mistrza województwa w Wągrowcu, który dał na przepustkę na mistrzostwa Polski - mówił Władysław Karski. Drużynę z Janiszewa do historycznego sukcesu poprowadziły wytyczone cele - wiara, niezawodny sprzęt i potencjał. Dzięki temu wraz z nimi ze zwycięstwa cieszyli się wszyscy mieszkańcy.

Uroczyste spotkanie było doskonałą okazją, aby podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do doskonałej formy drużyny. Specjalne podziękowania trafiły do Jana Wyszogrodzkiego, którego firma zajmuje się naprawami sprzętu pożarniczego i wspiera strażaków, aby wykorzystywane przez nich maszyny były niezawodne. Otrzymał od druhów z Janiszewa nie tylko pamiątkową koszulkę, ale też szablę. Członkowie drużyny wręczyli natomiast Władysławowi Karskiemu strażacki toporek, który - jak podkreślano - pomoże zdobywać niedostępne miejsca i otwierać zaryglowane drzwi. W szczególny sposób upamiętniono także tych druhów, którzy odeszli na wieczną służbę. Ich najbliżsi odebrali symboliczne złote medale. Pamiątkowe statuetki trafiły do przyjaciół, którzy wspierali złotą drużynę w drodze po najwyższy stopień podium. Ale prezenty otrzymali również druhowie z Janiszewa. Starosta Dariusz Kałużny oprócz okolicznościowego ryngrafu podarował zawodnikom także… melisę - do wypicia przed kolejnymi zawodami powiatowymi. Dla równowagi od wójta Krasowskiego każdy członek drużyny otrzymał strażacki nóż.

Po wspólnym zdjęciu przyszedł czas na długie rozmowy i zabawę w andrzejkowym klimacie.

Imponujący wynik! Wolontariusze podczas akcji „Pog...
Życzenia

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 19 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.