Dobra: Kobieta oszukana na 11,5 tys.zł. Złodzieje podejmują kolejne próby

KPP Turek

W sobotę 8 stycznia oszust podający się za inspektora policji oszukał mieszkankę gminy Dobra, która przekazała tzw. kurierowi 11,5 tys. złotych oraz wyroby ze złota warte kilka tysięcy złotych. Tego samego dnia kolejnych 5 mieszkańców naszego powiatu próbowano oszukać stosując metodę na funkcjonariusza Policji. Oszuści wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy i próbują wyłudzić pieniądze.

W sobotę 8 stycznia br. po godzinie 21.00 na numer stacjonarny do mieszkanki gminy Dobra zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza Policji i poinformował, że zięć z córką mieli wypadek, w którym na przejściu dla pieszych potrącili kobietę w ciąży. Mężczyzna poinformował, że jeśli kobieta przekaże kaucję w wysokości 100 tys. zł, to zięć będzie odpowiadał z wolnej stopy i nie będzie oskarżony. Do telefonu podano kobietę, która szlochała i powiedziała „mama daj wszystkie pieniądze”. Pokrzywdzona oświadczyła, że ma tylko 5 tys. zł, ale kobieta powiedziała aby policzyła dobrze i dała wszystko. Następnie telefon przejął mężczyzna podający się za policjanta, przy którym kobieta liczyła wszystkie pieniądze, które posiadała w domu. W trakcie dalszej części rozmowy kobieta podała numer telefonu komórkowego, na który zadzwonił ten sam mężczyzna. W trakcie rozmowy mężczyzna kategorycznie zabronił kontaktować się z kimkolwiek, ponieważ wszędzie są podsłuchy. Po ustaleniu kwoty jaka zostanie przekazana kurierowi, pokrzywdzona słyszał głosy w telefonie i była pewno, że to zięć i córka. Pokrzywdzona przygotowane pieniądze w kwocie 11,5 tys. zł oraz kosztowności przekazała kurierowi, który przejechał pod jej dom. Dopiero gdy zadzwoniła do swojej córki dowiedziała się, że nie doszło do żadnego wypadku i stała się ofiarą oszustów.

Tego samego dnia na terenie powiatu tureckiego odnotowaliśmy 5 prób oszustw, w których dzwoniono na numery stacjonarne. Oszuści posługiwali się jedną, podobną metodą działania polegającą na użyciu legendy o wypadku drogowym. Podawali się za członków rodzin: za córkę, syna, zięcia opowiadając historię spowodowania przez nich zdarzenia drogowego - potrącenia kobiety w ciąży na przejściu dla pieszych. W tych przypadkach czujność i podejrzliwość ze strony seniorów przyczyniły się do tego, że nie zostali oszukani.

W związku z tymi zdarzeniami apelujemy o ostrożność. Oszuści działają bezwzględnie tak manipulują rozmową, aby "wyciągnąć" jak najwięcej informacji a potem wykorzystać starszą osobę. Nie podajmy przez telefon kwoty posiadanych oszczędności, które trzymamy w domu lub na koncie. Absolutnie nie wypłacajmy z banku pieniędzy. Nie ulegajmy presji czasu którą wywierają na nas oszuści. Pamiętajmy funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych sprawach przez telefon. Absolutnie nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy im lub innej „przysłanej” osobie.

Jeżeli odbierzemy telefon i ktoś będzie próbował nas oszukać mówiąc, że jest policjantem zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy co dalej robić powiedzmy o dziwnym telefonie komuś z bliskich

źródło: KPP Turek

Tuliszków: Konkurs na „Najładniejszą Świąteczną De...
Kolejna udana akcja! Zebrano ponad 15 litrów krwi

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Rudosław w poniedziałek, 10 stycznia 2022 23:34

Nie mogę zrozumieć dlaczego ciągle ktoś się na to nabiera???!

Nie mogę zrozumieć dlaczego ciągle ktoś się na to nabiera???!
Gość
czwartek, 26 maja 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.