Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Dobra: Druhny i Druhowie z Piekar świętowali 100 lat istnienia jednostki

100-lat OSP Piekary

Wyjątkowy jubileusz obchodzili dzisiaj tj. 15 sierpnia druhny i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej z Piekar. 100-lecie powstania jednostki połączone było z nadaniem sztandaru, odsłonięciem pamiątkowej tablicy oraz włączeniem do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego.

OSP Piekary kończy 100 lat

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w Kościele Parafialnym w Skęczniewie, a po niej uczestnicy wydarzenia udali się na plac przed strażnicą OSP w Piekarach.

Po złożeniu meldunku na maszt podniesiona została flaga, a Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej Dobra- Żeronice odegrała hymn państwowy.

Uroczystość oficjalnie rozpoczął prezes jednostki OSP Piekary Roman Jałkiewicz, który przywitał gości. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele samorządów, placówek, straży, księża, oraz mieszkańcy. Krótki rys historyczny przedstawił naczelnik Cezary Madaj.
W związku z okrągłym jubileuszem odczytano historię jednostki, która sięga roku 1919 i związana jest z miejscowością Skęczniew. Jej założycielem i pierwszym prezesem został ksiądz Kazimierz Buss. Jednostka początkowo była bardzo liczna, gdyż należeli do niej parafianie ze Skęczniewa. Budowę remizy rozpoczęto w Piekarach w roku 1964, a nowy budynek powstał dwa lata później.

Goście złożyli gratulacje druhnom i druhom z okazji jubileuszu. Był również czas na okolicznościowe przemówienia. Głos zabrał między innymi burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler.

-Dziękuję wam za waszą pomoc i za to, że zawsze można na was liczyć. Cieszy mnie to, że wśród mieszkańców naszej gminy, wśród mieszkańców Piekar są strażacy. Bo strażacy to osoby na których zawsze możemy polegać i są gotowi działać w chwilach najcięższej próby. Nie tylko podczas pożarów, ale także innych żywiołów- nawałnic, powodzi i katastrof drogowych. Strażacy ochotnicy są społecznikami, którzy nie wahają się stawiać swojego życia po to, aby ratować życie i mienie ludzkie- mówił burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler.

Pamiątkowa tablica, nowy sztandar, KSRG dla jednostki

Z okazji rocznicy 100-lecia powstania Jednostki OSP Piekary lokalne społeczeństwo oraz druhowie jednostki na pamiątkę tej szczególnej uroczystości ufundowali tablicę pamiątkową, która znajduje się na symbolicznym kamieniu przy remizie OSP. Jej poświęcenia dokonał ksiądz Kapelan Antoni Janicki.

Społeczeństwo i środowisko pożarnicze ufundowało również nowy sztandar. Wbicia ozdobnych gwoździ w drzewiec dokonali zaproszeni goście oraz fundatorzy, a prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Grzegorz Ciesielski odczytał Akt Nadania Sztandaru.

Decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Piekarach została z dniem 27 czerwca 2019 r włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W związku z tym podczas uroczystości nastąpiło symboliczne odsłonięcie napisu na garażu jednostki OSP Piekary.

W dowód uznania…

Długo wyczekiwana przez druhów chwilą było nadanie wyróżnień oraz odznaczeń.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego im.gen. Stanisława Taczaka Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa wyróżniony został Roman Jałkiewicz z OSP Piekary.

Odznakę Wzorowy Strażak otrzymali Cezary Madaj, Tomasz Michalak, Gabriel Becalik, Przemysław Rosiak oraz Maciej Madaj.

Wyróżnienia za wysługę lat zdobyli Józef Frątczak (70 lat), Antoni Długi (60 lat), Stanisław Becalik (50 lat).

Zarząd Województwa Wielkopolskiego na wniosek Burmistrza Dobrej Tadeusz Geblera w drodze uchwały podjętej zgodnie z decyzją kapituły odznaki przyznaję odznakę honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” ustanowioną przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego dla Józefa Frątczaka.

Tego dnia nadano tytuł wyjątkowy. „Zasłużony dla Gminy Dobra- Bene Meritus” to wyraz uznania i nadaje się go za wybitne zasługi dla rozwoju Gminy Dobra i w tworzeniu wspólnego dobra. Otrzymał go świętej pamięci Andrzej Rutka. Laudację odczytała prawnuczka odznaczonego Anna Madaj.

Na zakończenie uroczystości dla publiczności zaśpiewał zespół Alebabki. Obecni na wydarzeniu mogli skosztować przysmaków przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich Słoneczniki z Rzechty oraz Koło Gospodyń Wiejskich Jarzębina z Piekar. Dzieci miały okazję jechać bryczką i wyszaleć się na dmuchanych placach zabaw.

Z Inkubatora w Krwonach na Ogólnopolski Festiwal D...
Nieodpłatna Pomoc Prawna na terenie Powiatu Tureck...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Wit w poniedziałek, 19 sierpnia 2019 10:43

Zdj. 33. Cóż to za harcerz po prawej stronie.

Zdj. 33. Cóż to za harcerz po prawej stronie.
Gość
czwartek, 13 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.