Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Druhowie z gminy Turek świętowali w Turkowicach

Dzień Strażaka Turkowice

- Życzę wam bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia i szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Trudna strażacka służba niech będzie dla wa źródłem satysfakcji i powodem do dumy - mówił prezes OSP Turkowice Wacław Szajrych, otwierając uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Wśród gratulacji i życzeń nie zapomniano również o obchodzony 2 maja Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Gminny Dzień Strażaka rozpoczął się od złożenie meldunku prezesowi Oddziału Powiatowego Związku OSP RP i członkowi prezydium Oddziału Wojewódzkiego ZOSP Grzegorzowi Ciesielskiemu, przez dowódcę uroczystości druha Leszka Buczyńskiego. Następnie zebrani minutą ciszy uczcili bohaterskich strażaków z Ukrainy, którzy oddali swoje życie pełniąc służbę w trudnych i dramatycznych dniach wojny, jak również wszystkich druhów, którzy w ostatnim czasie odeszli na wieczną służbę.

W swoim przemówieniu wójt gminy Turek Karol Mikołajczyk przypomniał, że na terenie gminy Turek istnieje dziewięć jednostek OSP, które skupiają blisko 400 czynnych druhów.

- Działania ratowniczo-gaśnicze stawiają przed ratownikami bardzo wysokie wymagania z zakresu profesjonalnego przygotowania oraz posiadania szczególnych cech. Główny ciężar ochrony ludności naszej gminy przed pożarami spoczywa na funkcjonariuszach PSP w Turku, dzielnie wpieranych przez jednostki KSRG w naszej gminie - w Kowalach Księżych i Cisewie. Czy dzisiaj rola i znaczenie OSP jest mniejsza niż kiedyś? Wręcz przeciwnie. Nikt nie zwolnił druhów ochotników z prowadzona z działa ratowniczych stosownie do stopnia przygotowana i poziomu wyposażenia danej jednostki. Jak bardzo są potrzebni mogliśmy przekonać się kiedy przez nasz powiat przeszła silna wichura - mówił Karol Mikołajczyk.

Wójt gminy Turek nawiązał również do obchodzonego 2 maja święta flagi, w kilku zdaniach opowiadając o znaczeniu narodowych barw. W patriotycznym tonie wypowiadał się również minister Ryszard Bartosik.

- Jesteśmy tym szczęśliwym pokoleniem, że możemy pod biało-czerwoną flagą możemy się gromadzić, realizując marzenia i plany we wszystkich dziedzinach życia, nie tylko osobistego, ale też społecznego i gospodarczego. To wielka rzecz, aby być niepodległym, wolnym. Patrząc na to co dzieje się w Ukrainie, gdzie rosyjski dyktator napadł na wolny kraj, cenimy sobie te wartości jeszcze bardziej, bo nie ma nic cenniejsze od pokoju i d wartości, gdy można budować ojczyznę i to szczęśliwie róbmy od wielu lat. Prosimy Boga, aby dane nam było tak żyć przez kolejne lata, wkładając wiele wysiłku, aby nasza Ojczyna była silna. Wzmacniamy sojusze, doposażamy armię. Dzieje się tak dzięki mądrym rządom, a gospodarka się rozwija. Staramy się pozyskiwać paliwa z różnych źródeł tak, aby odejść od zaopatrzenia z Rosji, co bardzo nas wiązało i było dla nas niekorzystne. Służy to temu abyśmy byli wolni, silni i niepodlegli - wskazywał minister.

Życzenia dla druhów skierował także starosta Dariusz Kałużny:

-Życzę wam zdrowia, pomyślności i szczęśliwych powrotów z interwencji, aby świat Florian zawsze miał was w swojej opiece. Niech czuwa nad wami i waszymi rodzinami. Wiem, ze zawsze można na was liczyć - dodał starosta.

Prezes zarządu powiatowego ZOSP RP Grzegorz Ciesielski przekazał natomiast życzenia z okazji dnia strażaka w i mieniu zarządu Oddziału Powiatowego i Oddziału Wojewódzkiego.

O niezwykle ważnej roli strażaków ochotników wspomniał również nadbryg. Arkadiusz Przybyła, zastępca Komendanta Głównego PSP.

-Dzień strażaka to taki dzień, kiedy warto podziękować wam za waszą służbę, pracę i za to, że jesteście zawsze obok nas. Bez was byłoby nam bardzo ciężko. Pewnie nie poradzilibyśmy sobie w tym roku, gdy przeszły przez nasz powiat nawałnice, bo zdarzeń było naprawdę dużo - mówił komendant.

Z okazji Dnia Strażaka wyróżniającym się druhom zostały przyznane medale i odznaczenia.

Złotym medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:
Jan Glapa (OSP Kowale Księże), Józef Kowalczyk (OSP Szadów Pański), Andrzej Lotzwik (OSP Turkowice)

Srebrny medal Za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
Krzysztof Przyszło (OSP Słodków), Piotr Andrzejak (OSP Szadów Pański), Marcin Rusek (OSP Turkowice), Jan Napierała.

Brązowym medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa wyróżniono:
Roberta Linkę (OSP Kowale Księże), Leszek Sylwestrzak (OSP Żuki), Patryk Majcherek (OSP Cisew).

Odznaką Wzorowy Strażak uhonorowano:
Szymona Gruszczyńskiego (OSP Kowale Księże), Adriana Maleszę (OSP Cisew), Karola Orligórę (OSP Kowale Księże).

„Zupa nic”, czyli kino pod chmurką
Dumni z Biało - Czerwonej. Turkowianie uczcili Świ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 25 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.