Działania policjantów „Zapnij pasy! Poczuj uścisk bezpieczeństwa”

KPP

Zapinanie pasów bezpieczeństwa powinno być zupełnie naturalnym odruchem. Jest to obowiązek prawny, a zapięcie pasów często ratuje życie. Jak kierowcy i pasażerowie podchodzą do zapinania pasów sprawdzali na drogach powiatu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Turku.

W minionym weekend funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili działania „Zapnij pasy! Poczuj uścisk bezpieczeństwa”. W czasie działań policjanci przede wszystkim zwracali uwagę na korzystanie z pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów i zwracali uwagę na prawidłowe przewożenie dzieci w pojazdach.

Jedna, zajmująca kilka sekund czynność, która powinna być automatycznym odruchem w momencie, kiedy wsiadamy do auta. Pasy bezpieczeństwa są jednym z najskuteczniejszych środków ochrony przed powstawaniem obrażeń u kierowców i pasażerów, mówiąc wprost - ratują życie. W chwili, kiedy dochodzi do wypadku drogowego, szanse na przeżycie są zdecydowanie większe, gdy mamy zapięte pasy niż gdybyśmy ich nie mieli. Wciąż jednak wiele osób z niepojętych przyczyn ignoruje ten obowiązek, a to ma wpływ na wskaźnik śmiertelności przy samochodowych wypadkach drogowych. Nadzór nad zapinaniem pasów to jedno z priorytetowych zadań policjantów.

Co roku na drogach odnotowuje się wysoką dynamikę zdarzeń drogowych, których następstwem jest duża liczba ofiar śmiertelnych i osób rannych. Skala wypadków w Polsce, zwłaszcza ze skutkiem śmiertelnym, należy do największych w krajach UE. Jedną z podstawowych przyczyn wysokiej śmiertelności oraz urazowości ofiar wypadków drogowych jest naruszenie przepisów dotyczących obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa i urządzeń bezpieczeństwa służących do przewożenia dzieci.

Pasy ratują życie, więc nie zapinajmy ich dla uniknięcia mandatu. Róbmy to dla siebie i wszystkich innych osób podróżujących z nami autem. Wciąż na polskich drogach zdarzają się bardzo drastyczne wypadki samochodowe. Połączenie nadmiernej prędkości, brawurowa jazda, czasem też alkohol a do tego niezapięte pasy skutkują tragedią. Warto pamiętać, że w autach nowszego typu system pasów bezpieczeństwa zintegrowany jest z systemem poduszek powietrznych. Zapięcie pasa uzbraja poduszkę. Czasem z niezrozumiałych przyczyn kierowcy i pasażerowie chcą „oszukać” i np. zapinają pas za swoimi plecami. W momencie zderzenia człowiek najpierw z dużą siłą trafia w poduszkę, następnie z ogromną siłą zostaje odrzucony do tyłu. To wręcz śmiertelnie niebezpieczne zachowanie.

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa spoczywa na wszystkich osobach w aucie. Tak samo pasażerowie jak i kierowcy powinni zapinać pasy bezpieczeństwa po pierwsze – dla własnej ochrony, po drugie – leży to w interesie innych współpasażerów.

źródło: KPP Turek

Turkowianin Hubert Kozelan wystąpi na lekkoatletyc...
Wideo: Pot, łzy i satysfakcja - ekstremalny Husar ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 16 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.