Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Działania Straży Pożarnej w zakresie usuwania owadów błonkoskrzydłych

osy

Jednym z wielu działań jakie podejmują zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom naszego kraju jest między innymi likwidacja zagrożenia od owadów błonkoskrzydłych, które umiejscawiają się w naszych domach.

Przyjęcie zgłoszenia przez Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego o występowaniu gniazda owadów błonkoskrzydłych w domu nie jest jednoznaczne z jego usunięciem przez zastępy Straży Pożarnej. Fakultatywnym pozostaje wybór metody działania, uzależniony szczególnie od wystąpienia lub braku dodatkowych zagrożeń związanych z osobami przebywającymi w obiekcie. Obowiązujące w PSP zasady w tym zakresie dopuszczają zastosowanie kilku metod działania. Metodami tymi są:
1) w przypadku stwierdzenia zagrożeń związanych z przebywającymi w obiekcie osobami, w szczególności dotyczy to obecności grup dzieci lub osób o ograniczonej zdolności poruszania się, możliwym jest doraźne ewakuowanie tych osób poza strefę zagrożenia i podjęcie działań zmierzających do usunięcia roju lub gniazda owadów,
2) w pozostałych przypadkach dopuszcza się podjęcie działań polegających na: ewakuacji osób ze strefy zagrożenia, oznakowaniu i zabezpieczeniu tej strefy, poinformowaniu właściciela, zarządcy lub użytkownika obiektu o występowaniu roju lub gniazda i związanym z tym zagrożeniem oraz pisemnym przekazaniu miejsca zdarzenia z zaleceniem, w myśl art. 61 ustawy „Prawo budowlane", zapewnienia dalszego bezpiecznego użytkowania obiektu,
3) w sytuacji, w której skuteczność usunięcia gniazda owadów wymusza konieczność zastosowania specjalistycznych środków chemicznych, będących w posiadaniu wyspecjalizowanych firm, również stosuje się metodę określoną w pkt ,,2”.

W roku bieżącym do dnia 12 sierpnia na terenie powiatu tureckiego zastępy Straży Pożarnej uczestniczyły w 52 zdarzeniach związanych z usuwaniem owadów błonkoskrzydłych z czego w 11 przypadkach działania polegały na poinformowaniu o występujących zagrożeniach, wygrodzenie terenu i pisemnym przekazaniu miejsca zdarzenia z zaleceniem wynikającym z art. 61 ustawy „Prawo budowlane". Niejednokrotnie właściciele posesji nie wyrażają zgody na prace rozbiórkowe ocieplenia elewacji, dachu bądź podbitki dachowej co jest warunkiem koniecznym dotarcia do gniazda owadów i jego likwidacji.

Jak każde działanie czy to gaśnicze, czy działania na drogach tak i usuwanie zagrożenia związanego z owadami błonkoskrzydłymi wymaga podejścia indywidualnego, nie ma bowiem dwóch identycznych akcji ratowniczych.

Autor: bryg. Arkadiusz Janaszkiewicz
Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Turku

„Earth Festival. Gwiazdy dla Czystej Polski” – wyj...
Sądowy finał afery podsłuchowej. Jest wyrok w spra...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - XxX w sobota, 29 sierpnia 2020 17:02

Nie wiem co musiałoby się stać żeby straż z Turku przyjechała usunąć gniazdo os.
Raz dzwoniłem żeby przyjechali usunąć osy i mówiłem, że w pobliżu chodzą ludzie z dziećmi a gniazdo jest duże i stanowi to zagrożenie ale niestety usłyszałem, że nie przyjadą i tyle w temacie.

Nie wiem co musiałoby się stać żeby straż z Turku przyjechała usunąć gniazdo os. Raz dzwoniłem żeby przyjechali usunąć osy i mówiłem, że w pobliżu chodzą ludzie z dziećmi a gniazdo jest duże i stanowi to zagrożenie ale niestety usłyszałem, że nie przyjadą i tyle w temacie.
Gość
czwartek, 18 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.