Gm.Turek: OSP Cisew oficjalnie w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym

OSP Cisew

Jednostka OSP Cisew włączona została do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego. Uroczystość podczas której odczytano decyzję i podziękowano druhnom i druhom za pracę na rzecz społeczności odbyła się w poniedziałek, 14 lutego.

Po wprowadzeniu sztandarów oraz odegraniu hymnu państwowego przybyłych na uroczystość gości przywitał wójt gminy Turek Karol Mikołajczyk. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele samorządów, druhny i druhowie, a także przedstawiciele placówek z Cisewa.

O tym jak jednostka OSP Cisew rozwijała się na przełomie lat opowiedział druh Tomasz Dróżdż. Należy nadmienić, że początki sięgają 1925 roku. Wówczas to grupa mieszkańców zauważyła potrzebę utworzenia takiej jednostki. Straż działała do 1939 roku. Wraz z wybuchem II wojny światowej i wkroczeniem wojsk niemieckich na tereny ziem polskich zlikwidowano OSP Cisew. W 1945 roku odbyło się zebranie założycielskie i ponownie jednostka zaczęła funkcjonować. Od tamtej pory działa ona po dzień dzisiejszy. Obecnie liczy 63 członków w tym 3 honorowych. Od 21 lat funkcję prezesa pełni Józef Gromada. Na początku 2007 roku nowy pojazd bojowy zasilił jednostkę zapewniają jej większą mobilność i możliwości bojowe. Zakup ten był możliwy dzięki dotacji otrzymanej z Urzędu Gminy. Samorząd systematycznie wspiera jednostkę dofinansowując zarówno doposażenie auta bojowego, jak również zakup odzieży ochronnej. W roku 2009 w ramach darowizny Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało samochód lekki, który jednostka w ramach środków własnych odremontowała. Dzięki zaangażowaniu druhów oraz wsparciu Urzędu Gminy i Zarządu Wojewódzkiego OSP RP jednostka otrzymała sprzęt oraz odzież, które wpłynęły na zwiększenie możliwości bojowych i ratowniczych. W 2012 roku wybudowany został dwustanowiskowy garaż, który został oddany do użytku rok później. W 2019 roku jednostka pozyskała pojazd bojowy typu MAN oraz aparaty powietrzne, a następnie w 2021 roku ponownie przy współudziale Urzędu Gminy Turek i Zarządu Wojewódzkiego OSP sprzęt hydrauliczny co dało szansę na ubieganie się o włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego. W 2020 roku przeprowadzono czynem społecznym kompleksowy remont garażu, jak również pojazdu przed garażem.

-Profesjonalne podejście naszych druhów i druhen do tej społecznej służby objawia się przede wszystkim poprzez ich wyszkolenie, a także bezinteresowną chęć niesienia pomocy innym. To wszystko w połączeniu ze sprzętem jakim obecnie dysponujemy sprawia, że jesteśmy dzisiaj w tym miejscu w którym jesteśmy – mówił druh Tomasz Dróżdż.

Najważniejszym punktem spotkania było przyłączenie jednostki OSP Cisew do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego. Decyzję odczytał naczelnik wydziału kwatermistrzowsko- kadrowego bryg.Krzysztof Kubiak, a dokument wręczony został druhom z OSP Cisew przez ministra Ryszarda Bartosika, zastępcę Komendanta Głównego PSP nadbryg.Arkadiusza Przybyłę, komendanta powiatowego PSP w Turku Piotra Pietruchę oraz wójta gminy Turek Karola Mikołajczyka.

Przybyli na uroczystość goście życzyli wszystkim druhnom i druhom z jednostki OSP Cisew dalszych sukcesów oraz pogratulowali osiągnięć oraz dotychczasowej pracy na rzecz lokalnej społeczności.
Dlaczego warto wybrać bakterie do oczyszczalni fir...
Wideo: Oskar Brzostowski ma Plan. Debiutancki sing...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - janusz w wtorek, 15 lutego 2022 23:37

Was musi byc , bez niego nie wazna akcja

Was musi byc , bez niego nie wazna akcja
Gość - Gosc w wtorek, 15 lutego 2022 10:42

A Barosik to nie jest przypadkiem wiceministrem rolnictwa i nie za to bierze kasę. Czyżby w rolnictwie było tak dobrze ze wice już nie musi pracować tylko może się lansować. A może tak jak kiedyś w PGKiM jest zbędny

A Barosik to nie jest przypadkiem wiceministrem rolnictwa i nie za to bierze kasę. Czyżby w rolnictwie było tak dobrze ze wice już nie musi pracować tylko może się lansować. A może tak jak kiedyś w PGKiM jest zbędny
Gość
wtorek, 05 grudnia 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.