Kącik profilaktyka: Uwaga na portale randkowe

Kącik Profilaktyka

W związku z rejestracją coraz większej ilości zdarzeń przestępczych dotyczących oszustw, Komenda Powiatowa Policji w Turku wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnych mieszkańców, we współpracy z lokalnymi mediami postanowiła systematycznie publikować materiały informacyjno-edukacyjne o charakterze profilaktycznym oraz informacje z faktycznych zdarzeń do jakich doszło na terenie kraju. Działanie to ma za zadanie ostrzegać potencjalne ofiary o metodach działania sprawców i wykroczeń, i tym samym ma na celu zapobieganie popełnianiu zdarzeń kryminalnych, które mogą zaistnieć w naszym powiecie. Publikowane zdarzenia są prawdziwe, a postępowania w sprawach prowadzone są przez komendy Policji na terenie całego kraju.

Na terenie naszego kraju dochodzi do wielu oszustw poprzez nawiązywanie kontaktów z innymi osobami przez portale randkowe. Policjanci z Turku otrzymali zgłoszenie od mieszkanki naszego powiatu, która została oszukana w taki sposób. Kobieta postanowiła poznać się z mężczyzną za pomocą dostępnych stron internetowych. Po zalogowaniu się na portalu randkowym, następnego dnia odezwał się do niej mężczyzna przedstawiając się jako żołnierz armii amerykańskiej polskiego pochodzenia. Wymieni szybko nawiązali kontakt. Mężczyzna oznajmił swojej przyszłej ofierze, że jest wdowcem i ma nastoletnią córkę. Zapewniał kobiecie, że po zakończeniu służby w wojsku chce wrócić do Polski, gdzie chce się osiedlić na stałe. Po pewnym czasie wspólnego korespondowania, mężczyzna poprosił kobietę o pożyczkę pieniędzy, gdyż znalazł się w trudnej sytuacji na terenie obcego państwa, gdzie został wysłany służbowo. Sprawca zapewniał swoją ofiarę, że przelana odpowiednia kwota pieniędzy pozwoli uporać mu się z trudną sytuacją, w której się znajduje i bezpiecznie powrócić na teren Stanów Zjednoczonych. W udzieleniu pomocy na terenie obcego kraju miał się zaangażować amerykański dyplomata, na którego konto pieniądze miały zostać przelane. Kobieta dokonała kilku przelewów na kwotę bliską 70 tys. zł. Sprawca w prowadzonej korespondencji zapewniał swoją ofiarę, że wszelkie przelane środki pieniężne zostaną jej zwrócone. Po wykonaniu ostatniego przelewu sprawca przesłał ofierze dokumentacje dotyczącą sprawy, która wzbudziła u kobiety podejrzenie, że mogła paść ofiarą oszustwa. Ofiara przesłała sprawcy wiadomość o tym, że żadnych pieniędzy już nie przekaże, po czym kontakt z mężczyzną się urwał.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy doszło już do dwóch podobnych oszustw na szkodę mieszkańców naszego powiatu. Ucząc się na błędach innych bądźmy ostrożni udzielając wsparcia finansowego nawet osobom nam bliskim. W przypadku wystąpienia podobnej sytuacji w Państwa środowisku proszę o kontakt z najbliższą jednostką Policji.

NUMER TELEFONU 997 LUB 112

sierż. szt. Robert Węs – koordynator ds. profilaktyki społecznej Wydziału Prewencji KPP w Turku

„Najwyżej rozstawiony Wielkopolanin na liście Koal...
Turkowskie dzieło Mehoffera w filmie

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 17 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.