Kącik profilaktyka: Zabezpieczajmy swoje mieszkania!

Kącik Profilaktyka

Nikt nie chce być okradziony, szczególnie we własnym mieszkaniu. Niestety jednak złodzieje wykorzystując brak zabezpieczeń i ostrożności właścicieli, włamują się do mieszkań zazwyczaj usytuowanych na kondygnacji parterowej. Często wtedy łupem pada dobytek całego życia. Do kradzieży najczęściej dochodzi podczas urlopu, okresów świątecznych, przedłużonych weekendów, a także kiedy jesteśmy w pracy.

Złodzieje zanim kogoś okradną długo go obserwują. Mają wtedy bardzo dobre rozeznanie. Wiedzą gdzie pracujemy, do której szkoły uczęszczają nasze dzieci, wiedzą też o naszych stałych nawykach. To, ile ukradną, zależy od tego ile mają na to czasu. Niekiedy jest to tylko zabranie leżących na wierzchu przedmiotów, czasem możemy wrócić do domu, gdzie zostały tylko puste ściany.

1. Ostrożność powinniśmy zachować w momencie kiedy pozostawiamy nasze mieszkania i domy bez opieki. W związku z rejestracją coraz większej ilości przestępstw kradzieży z włamaniem szczególnie domieszkań w blokach i na terenach osiedli domków jednorodzinnych apelujemy o stosownie wszelkich możliwych zabezpieczeń utrudniających przedostanie się do wnętrza naszych domów i tym samym wydłużających czas ewentualnego włamania. Pamiętajmy, wychodząc z domu:
• zawsze zamykajmy drzwi;
• zawsze zamykajmy okna, rozważmy zamontowanie klamek do drzwi balkonowych wyposażonych w zamek patentowy;
• nie pozostawiajmy uchylonych okien, zwłaszcza w mieszkaniach usytuowanych na parterze;
• nie pozostawiajmy otwartych bram i furtek;
• informujmy zaufanych sąsiadów, aby obserwowali mieszkanie pod waszą nieobecność.

Poznajmy sąsiadów, reagujmy na niepokojące sygnały wokół naszego mieszkania czy posesji, dzielmy się z sąsiadami swoimi spostrzeżeniami. Zwracajmy uwagę na obce auta czy ludzi kręcących się po naszej okolicy.

Nie bądźmy obojętni na to co dzieje się wokół nas.

Reagujmy dzwoniąc pod nr alarmowy 112 lub do dyżurnego
Komedy Powiatowej Policji w Turku tel. 63 289-82-00.

Nasze bezpieczeństwo zależy od nas samych!!!

mł. asp. Robert Węs - koordynator ds. profilaktyki społecznej KPP w Turku.

Tańcem rozpoczęli Dni Kultury Bez Barier w MDK
Anna Majda: Co może uratować chorych Polaków?

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 17 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.