Kącik profilaktyka: Zachowaj ostrożność dokonując przelewy telefonem!

Telefon

O tym, że Internet to nieocenione źródło korzyści wiedzą wszyscy, ale niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jest to również skupisko różnego rodzaju zagrożeń. Oszuści internetowi wykazują się coraz większą kreatywnością i perfekcją działania co sprawia, że wielu użytkowników sieci padło ich ofiarą.

Robiąc świąteczne zakupy bardzo często tracimy głowę, korzystamy z dostępnych narzędzi, często smartfonów pozbawionych aktualizacji systemowej, z wieloma aplikacjami zakupionymi poza oryginalnymi sklepami sieci. To sprzyja przestępcom do kradzieży naszych danych osobowych, włamywania się na konta i w konsekwencji kradzieży pieniędzy.

Tej czujności w ostatnim czasie zabrakło dwóm mieszkańcom naszego terenu, którzy otrzymując wiadomości SMS od użytkownika podszywającego się za znaną firmę kurierską z prośbą o dopłacenie niewielkiej kwoty np. 1 zł, 2 zł do wcześniej wykonanego przelewu pod groźbą anulowania zamówienia lub zablokowania numeru telefonu w przypadku nie dokonania transakcji. W treści SMS podany był link do strony za pośrednictwem której należy dokonać przelew. W momencie logowania cyberprzestępcy włamywali się na rachunki osobiste i niezauważenie dokonywali kradzieży zgromadzonych środków. W ten sposób mieszkańcy Turku utracili łącznie 16 tys. zł. Innej mieszkance po otrzymaniu takiej wiadomości udało się zachować trzeźwy umysł i przelać zgromadzone środki na rachunek męża.

A oto kilka rad związanych z oszustwami dotyczącymi telemarketingu i umów zawieranych nieświadomie:

- nie traktujmy poważnie firm, które dzwonią z zastrzeżonego numeru, najlepiej w ogóle nie prowadzić z takimi osobami rozmowy;
- na pytanie o zezwolenie nagrywania firmy niewiadomego pochodzenia należy rozłączyć się i odmówić;
- nie należy decydować się na oferty podczas rozmowy telefonicznej, zawsze warto poprosić o przesłanie informacji na e-maila, pośpiech jak wiadomo jest złym doradcą;
- nie należy podawać danych dotyczących kont bankowych czy posiadanych kart płatniczych;
- przed ewentualnym zawarciem mowy należy dokładnie zapoznać się z regulaminem danego portalu.

Jeśli padniemy ofiarą cyberprzestępstwa należy zgłosić sprawę na Policję. Nawet jeśli wyegzekwowanie swoich praw okaże się skomplikowane, pokażemy cyberprzestępcom, że nie są bezkarni i za ich działalność w końcu może spotkać ich zasłużona kara.

 

Brudzew: Bajarze z Karawany Opowieści w bibliotece
Jasełka w Przedszkolu Samorządowym nr 7

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 16 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.