Kierowco uważaj! Od dziś nowe przepisy

Wypadek

Dziś wchodzi w życie nowelizacja prawa o ruchu drogowym. W przepisach zostaną uregulowane kwestie, które od dawna budziły ożywioną dyskusję wśród kierowców oraz osób zajmujących się bezpieczeństwem na drodze. Nowe regulacje mają usprawnić poruszanie się po drogach oraz przyspieszyć dojazd służb ratowniczych na miejsca wypadków.

16 października 2019 roku Sejm przyjął ustawę zmieniającą prawo o ruchu drogowym. W myśl zmieniających się przepisów wprowadzono obowiązek tworzenia tzw. korytarzy ratunkowych oraz nakaz tzw. jazdy na suwak. Zmiany zaczynają obowiązywać od dnia dzisiejszego, tj. od 6 grudnia.

Od dziś w warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów utrudniającego swobodny przejazd pojazdów uprzywilejowanego w celu umożliwienia mu przejazdu na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku, np. na autostradzie czy drodze ekspresowej, kierowcy znajdujący się na lewym pasie będą mięli obowiązek zjechać jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu. Poruszający się pozostałymi pasami będzie miał obowiązek zjechać na prawą stronę swojego pasa.

Dzięki takiej reakcji kierowców zostanie utworzony korytarz życia, po którym bez problemu poruszać się będą służby ratownicze. Podkreślić jednak trzeba, że pojazdom nieuprzywilejowanym nie wolno nim jechać.

Dodatkowo wprowadzono także obowiązek jazdy na suwak. Oznacza to, że w przypadku znacznego zmniejszenia się prędkości na jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku, w przypadku gdy z różnych przyczyn nie istnieje dalsza możliwość jazdy po jednym z tych pasów, kierowcy znajdujący się na sąsiednim pasie będą mieli obowiązek bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu umożliwić jednemu pojazdowi odpowiednią zmianę pasa ruchu.

Wchodzące dziś w życie zmiany są pozytywnie oceniane przez ekspertów z dziedziny ruchu drogowego. Niestosowanie się do nowych przepisów będzie traktowane jako wykroczenie drogowe.
Turek: Wielka przygoda artysty i miasta, czyli pre...
Brudzew: „Chce mi się chcieć”, czyli finał kampani...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 27 maj 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.