Kolejne próby wyłudzenia pieniędzy „na wnuczka” w Turku

Oszustwo

Policjanci z Turku otrzymali sygnały o próbie oszustw metodą na legendę. Na szczęście osoby do której zadzwonili sprawcy nie pozwoliły się oszukać. W trosce o bezpieczeństwo seniorów turkowscy mundurowi po raz kolejny apelują o rozwagę i ostrzeganie rodziny.

Coraz więcej osób słyszało o metodzie działania oszustów na tzw. wnuczka. Przestępcy w rozmowie telefonicznej przedstawiają się za członka rodziny i pod pretekstem nagłej sytuacji życiowej np. wypadku lub choroby proszą o przekazanie pieniędzy. Oczywiście po odbiór gotówki wysyłają swojego kolegę.

Do dwóch takich prób doszło w ubiegły piątek w Turku. Na numer stacjonarny dzwoniły osoby, która podawały się za członków rodziny. W trakcie rozmowy rzekomi krewni poprosili o pieniądze w różnych kwotach. Prośbę swą motywowały spowodowaniem wypadku drogowego w którym śmierć poniosła inna osoba.

Przypominamy i przestrzegamy!

Należy uważać w kontaktach z obcymi osobami, dzwoniącymi pod numer naszego telefonu, wypytującymi o nasze sprawy osobiste czy finansowe. Policjanci nigdy nie wykonują takich telefonów ani nie odbierają osobiście żadnych pieniędzy! Po takiej rozmowie telefonicznej, której przebieg wyda nam się podejrzany, powinniśmy jak najszybciej poinformować o tym fakcie Policję. Nie przekazujmy nigdy gotówki obcym osobom i nie wskazujmy im miejsca jej przechowywania.

Choć metoda o fałszywych wnuczkach jest już znana, to wciąż jest stosowana przez amatorów cudzej własności. Przestępcy cały czas modyfikują swoje metody działania. Sposób działania przestępców jest podobny. Cel jest jeden – nasze pieniądze.

Oszuści podszywają się pod przedstawicieli administracji, NFZ oraz pracowników opieki społecznej i twierdzą, że ich wizyta jest spowodowana np. kontrolą liczników wody, refundacją leków, propozycją masażu leczniczego czy też wypłatą dodatkowego świadczenia.

Sposoby oszustw popełnianych zwłaszcza na szkodę osób starszych ciągle ewaluują i co chwile pojawiają się ich modyfikacje. Mimo, że wielu seniorów w nie daje się oszukać, to jednak problem ten wciąż dotyczy znacznej ich części. Warto przy okazji spotkań poruszyć powyższy temat ostrzegając bliskich, jak mogą uchronić się przed działaniem przestępców.

Prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy, komukolwiek.

Policjanci chcąc dotrzeć do wszystkich seniorów proszą o pomoc. Wystarczy, że każdy z nas zadzwoni do osoby starszej, członka swojej rodziny i ostrzeże ją przed sposobem działania oszustów. Niech każdy senior powie o tym swojej sąsiadce lub sąsiadowi. W ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu. Wiedząc jak działają przestępcy seniorzy nie dadzą się oszukać!

Jeżeli macie Państwo podejrzenia, że możecie zostać oszukani bardzo proszę o szybką reakcję.

Dzwońcie natychmiast na Policję pod nr alarmowy 997 lub 112.

Tylko natychmiastowa informacja i szybka reakcja Policji może doprowadzić do zatrzymania takiego oszusta.

źródło: KPP Turek

INTJO- gorący kartofel, czyli dlaczego powiat ture...
Kawęczyn: Dwa auta zderzyły się w Ciemieniu. Mężcz...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 11 grudzień 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.