Mała inwestycja w duże bezpieczeństwo – zamontuj czujkę

Czujka

Podobnie ja w latach ubiegłych, Komenda Powiatowa Państwowe Straży Pożarnej w Turku angażuje się w działania na rzecz akcji “Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. Przypominamy mieszkańcom naszego powiatu o zagrożeniach szczególnie wiążących się z okresem grzewczym- pożarach w obiektach mieszkalnych (w tym o pożarach kominów) oraz o niebezpieczeństwie związanym w tlenkiem węgla – czadem.

Czad (tlenek węgla) jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i bez trudu rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania wszelkich paliw – gazu, paliw płynnych i stałych – spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, czy przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę. Czad powstaje także często w czasie pożaru.

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka – czadu NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz! W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia? Przede wszystkim należy zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz prawidłowy odpływ spalin. Powstawaniu czadu sprzyjają szczelnie zamknięte okna i słabo drożne przewody wentylacyjne i kominowe.

Należy więc:
-uchylić okno w mieszkaniu gdy korzysta się z jakiegokolwiek źródła ognia (pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej), często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w piece gazowe), a najlepiej zapewnić choćby niewielkie rozszczelnienie okien,
-nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych,
-zadbać o drożność przewodów spalinowych i wentylacyjnych, a więc: nie dokonywać podłączenia urządzeń grzewczych do przewodów kominowych bez wymaganej opinii kominiarskiej, przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza, a także usuwać sadzę zgromadzoną w osadniku pieców węglowych,
-użytkować tylko sprawne technicznie urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta, kontrolować stan techniczny urządzeń grzewczych, stosować tylko urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu
-w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, (nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację)
-systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu, bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do w/w otworu lub kratki,
-nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

W trosce o Państwa bezpieczeństwo rekomendujemy zamontowanie czujek czadu, szczególnie w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia grzewcze (nie dotyczy urządzeń grzewczych elektrycznych). We wczesnym ostrzeganiu przed niebezpieczeństwem pomogą Państwu również czujki dymu, które zaalarmują w przypadku wystąpienia pożaru. Przypominamy jednocześnie o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu czujek lub wymianie w nich baterii.

Państwowa Straż Pożarna zwraca uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych. Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

„Boże Ciało” – kolejny filmowy atak na Kościół? Re...
400 tyś. złotych trafiło do druhów ochotników z po...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 01 grudnia 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.