Nowa metoda oszustwa. Mieszkaniec powiatu tureckiego stracił 2,5 tysiąca złotych

Policja

Cyberprzestępcy przygotowali nowy schemat oszustwa. Podszywając się pod członka rodziny doprowadzili mieszkańca powiatu tureckiego do przelania 2,5 tysiąca złotych na podane konto. Apelujemy o ostrożność i przypominamy o ograniczonym zaufaniu podczas takich kontaktów.

Do Komendy Powiatowej Policji w Turku zgłosił się mieszkaniec powiatu tureckiego który powiadomił o oszustwie na jego szkodę. Jak ustalono w sobotę otrzymał z nieznanego numeru wiadomość o treści „Czesc tato. To moj nowy numer. Mozesz usunac ten stary. Wyslij wiadomosc na whatsapp”. Dalsza rozmowa przeniosła się do komunikatora whatsapp, gdzie osoba podawała się za córkę pokrzywdzonego. W trakcie rozmowy oszust napisał, że telefon wpadł do toalety i potrzebuje 2499 zł na zakup nowego. W wiadomości podał numer konta, na które mężczyzna wykonał przelew natychmiastowy na 2500 zł. Po tym pokrzywdzony próbował dzwonić na numer telefonu, lecz był on zajęty lub nikt nie odbierał. W niedzielę rano skontaktował się z córką, która zaprzeczyła, że pisała do niego wiadomości.

Należy pamiętać o tym, że oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, żeby uzyskać jak najwięcej informacji. W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania.

Każdą prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. Najlepiej w takiej sytuacji to rozłączyć się, samemu zadzwonić i zweryfikować przekazane informacje.

źródło: KPP Turek

„Uczciwa Polska” w wydaniu PSL. Spotkanie z posłem...
Kawęczyn: Udany początek jubileuszu gminy. Inwesty...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Andrzej S w poniedziałek, 30 stycznia 2023 17:08

Ja padłem ofiarą jawnego oszustwa, którego źródła nie mogę zweryfikować ze względu na tajemnicę bankową.
Mój brat, który był osobą samotną upoważnił mnie na wypadek śmierci do jego trzech kont bankowych, gdzie posiadał kilkaset tysięcy złotych.
Kiedy po jego śmierci zwróciłem się do banku, okazało się, że tuż przed śmiercią wszystkie konta zostały oczyszczone, a o losie zgromadzonych tam oszczędności jego całego życia nie udzielono mi informacji ze względu na tajemnicę bankową.
Pieniądze te miały służyć zabezpieczeniu przyszłości mojego niepełnosprawnego syna, a chrześniaka zmarłego brata.
Prokuratura i sąd okazał się bezsilny. W jakim państwie my żyjemy, skoro przestępcy mają większe prawa niż ich ofiary?
Niech to będzie przestrogą dla innych osób będących w podobnych sytuacjach.

Ja padłem ofiarą jawnego oszustwa, którego źródła nie mogę zweryfikować ze względu na tajemnicę bankową. Mój brat, który był osobą samotną upoważnił mnie na wypadek śmierci do jego trzech kont bankowych, gdzie posiadał kilkaset tysięcy złotych. Kiedy po jego śmierci zwróciłem się do banku, okazało się, że tuż przed śmiercią wszystkie konta zostały oczyszczone, a o losie zgromadzonych tam oszczędności jego całego życia nie udzielono mi informacji ze względu na tajemnicę bankową. Pieniądze te miały służyć zabezpieczeniu przyszłości mojego niepełnosprawnego syna, a chrześniaka zmarłego brata. Prokuratura i sąd okazał się bezsilny. W jakim państwie my żyjemy, skoro przestępcy mają większe prawa niż ich ofiary? Niech to będzie przestrogą dla innych osób będących w podobnych sytuacjach.
Gość
czwartek, 30 marca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.