O oszustwach „na legendę” podczas debaty społecznej w turkowskim kinie

Debata Społeczna

Październik jest miesiącem cyberbezpieczeństwa. Właśnie tego tematu dotyczyła debata społeczna, która odbyła się we wtorek, 29 października w turkowskim kinie. Przedstawiciele policji oraz banku nie tylko przedstawili informacje dotyczące bezpieczeństwa, ale również odpowiedzieli na pytania i wątpliwości mieszkańców.

Organizatorami debaty społecznej byli Komenda Powiatowa Policji w Turku oraz przedstawiciele banku Santander Bank Polska S.A. W spotkaniu wzięli udział samorządowcy, funkcjonariusze policji oraz mieszkańcy.

W tym roku tematem spotkania były głównie oszustwa finansowe wobec starszych osób i sposób ich zapobiegania.

Debatę poprowadził asp.sztab. Mateusz Latuszewski. Na wstępie przedstawione zostały krótkie filmy dotyczące mapy zagrożeń oraz działalności dzielnicowych, do których mieszkańcy zgłosić mogą się w razie potrzeby.

Głos zabrał Komendant Powiatowy Policji w Turku mł.insp. Michał Grzelak, który nakreślił ramy spotkania.

-Dzisiejsza debata będzie miała troszeczkę inny przebieg niż debaty dotychczasowe. Dzisiejsza debata będzie spotkaniem bardzo monotematycznym. Dlaczego? Dlatego, że chcielibyśmy porozmawiać o pewnej grupie przestępstw, które w ostatnim czasie bardzo mocno nabrały rozpędu. Coraz większa liczba przestępstw popełnianych na szkodę osób starszych i to przestępstw, które bulwersują bo niejednokrotnie osoby starsze pozbawiane są z dorobku całego swojego życia- mówił Komendant.

Jak poinformował Michał Grzelak pierwsze przestępstwo o charakterze „na legendę” odnotowano w 2003 roku. Do 2018 roku złodzieje właśnie w ten sposób pozbawili osoby oszczędności w wysokości 250 mln.zł. Podsumowanie ubiegłego roku wykazało, że w całym kraju w wyniku przestępstw „na legendę” osoby straciły ponad 60 mln.zł. Rok wcześniej było to 54 mln.zł.

Przykłady największych oszustw ostatniego czasu oraz działania sprawców przedstawił naczelnik wydziału kryminalnego nadkomisarz Roman Frątczak.

O tym, jak zachować bezpieczeństwo oszczędności, podczas wypłacania pieniędzy oraz użycia karty opowiedziała kierownik Santander Bank Polska S.A. oddział w Turku Dorota Tylak- Marciniak.

Pytania mieli okazję zadać prelegentom uczestnicy spotkania. Mieszkańcy chcieli wiedzieć między innymi jak szybko blokowane są karty płatnicze szczególnie podczas dni wolnych, jak zachowywane są informacje właścicieli telefonów oraz czy policja zajmuje się osobami podszywającymi się pod pracowników KRUS, którzy wymagają opłat za rzekome naruszenia.
Kawęczyn: Mieszkańcy Kowali Pańskich-Kolonii z now...
Kawęczyn: Od nieruchomości w górę, od środków tran...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 25 maj 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.