Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Oszustwo na fotowoltaikę. Mieszkanka powiatu tureckiego straciła kilkanaście tysięcy złotych

Fotowoltaika

Przestępcy nie próżnują w wymyślaniu kolejnych metod na oszustwa. Tym razem policja informuje o 38-letniej mieszkance powiatu tureckiego, od której „na fotowoltaikę” wyłudzono dane osobowe i zaciągnięto w jej imieniu kredyt na blisko 17 tys. zł.

Fotowoltaika to gorący temat, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a mieszkańcy regionu chętnie decydują się na montaż odnawialnych źródeł energii. Niestety, jest to również sygnał dla wszelkiej maści oszustów, którzy wykorzystują sytuację na rynku i oferują panele słoneczne w pozornie tylko atrakcyjnych ofertach. O zdarzeniu, w którym ofiarą stała się 38-letnia z powiatu tureckiego poinformowała Komenda Miejska Policji w Koninie.

Kobieta wraz z mężem chciała skorzystać z usług firmy, zajmującej się sprzedażą oraz montażem paneli fotowoltaicznych. Przestępcy byli bardzo dobrze zorganizowani i przygotowani do swojej roli. 38-latka nawet przez chwilę nie wątpiła w wiarygodność przedstawionej oferty, co skutkowało podpisaniem umowy, która zawierała dane wrażliwe nowych nabywców. Problemy zaczęły się w chwili, gdy 38-latka chciała zrezygnować z zakupu i montażu fotowoltaiki. Oszustów to nie zniechęciło i budując dalej swą wiarygodność, poinformowali kobietę, że nałożą na nią karę finansową za zerwanie podpisanej umowy. Małżeństwo pozostało jednak przy swojej decyzji i wówczas kontakt z przestępcami się urwał. 38-latka kilka tygodni później dowiedziała się, że jej konto bankowe zostało obciążone kredytem zaciągnietym przez fałszywych sprzedawców na blisko 17 tysięcy złotych.

Żeby uchronić się przed tego typu działaniami przestępców, należy przestrzegać kilku zasad:
-zwracać uwagę na małe firmy oferujące sprzedaż i montaż instalacji w bardzo krótkim czasie i na niezwykle korzystnych warunkach,
-zachować czujność w przypadku, gdy osoba podająca się za przedstawiciela danej firmy pod pretekstem analizy naszych potrzeb, chce uzyskać dane wrażliwe w celu przygotowania oferty,
-nie podpisywać umów in blanko i dokładnie czytać ich treść,
-każdorazowo sprawdzać firmę, z którą mamy zamiar podpisać umowę w Krajowym Rejestrze Sądowym lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, zwracając uwagę od kiedy funkcjonuje dane przedsiębiorstwo oraz jaki ma kapitał zakładowy,
-nie wpłacać z góry umówionej kwoty za wykonanie usługi,
-starać się wybierać firmę o stabilnej pozycji na rynku, która może się pochwalić wcześniejszymi osiągnięciami inwestycyjnymi.

Policjanci apelują o czujność i dokładne przyglądanie się każdej ofercie. Niekiedy zbyt pochopne decyzje mogą skutkować stratą pieniędzy oraz powierzeniem w nieodpowiednie ręce danych wrażliwych.

Źródło: KMP Konin

Bezpieczny powrót do szkoły. Jest harmonogram mini...
Kawęczyn i Brudzew szukają chętnych na fotowoltaik...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 25 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.