Po sukces do Polanicy. Janiszew i Kalinowa walczą o historyczne zwycięstwo

Zawody Strażackie w Polanicy-Zdroju

Odbywają się co cztery lata i wzbudzają ogromne emocje wśród druhów strażaków. Żeby móc na nich konkurować trzeba być najlepszym na szczeblu swojej gminy, powiatu i województwa. Dziś, 30 sierpnia, w Polanicy-Zdroju rozpoczęły VI Krajowe Zawody Sportowo-Pożarnicze, które potrwają do jutrzejszego wieczoru. Wśród 38 drużyn z całego kraju o tytuł Mistrza Polski walczyć będą aż dwie z naszego powiatu. Kobieca Drużyna Pożarnicza z OSP Kalinowa (gm. Turek) i Męska Drużyna z OSP Janiszew (gm. Brudzew) - obecni Mistrzowie Wielkopolski - zmierzą się z najlepszymi zawodnikami ze wszystkich województw Polski.

Ceremonia otwarcia
Punktualnie o godz. 17.00 w Parku Zdrojowym w uzdrowiskowej Polanicy-Zdroju rozpoczęła się uroczysta zbiórka uczestników połączona z ceremonią otwarcia zawodów. Następnie Nadbrygadier Adam Konieczny – dolnośląski komendant PSP zabrał głos życząc wszystkim druhom zwycięstwa oraz rywalizacji sportowej w duchu fair-play. Podkreślił, że występ na zawodach ogólnopolskich już sam w sobie jest ogromnym sukcesem.

Komisja sędziowska została powołana przez Zarząd Główny ZOSP i składa się ze strażaków zawodowych i ochotniczych, którzy są zrzeszeni w Krajowym Kolegium Sędziów. Przewodniczyć im będzie st. bryg. w st. spocz. Jarosław Tomaszewski. Oceniane będą trzy konkurencje – musztra, sztafeta pożarnicza oraz wzbudzające najwięcej emocji ćwiczenie bojowe.

Z powiatu tureckiego na zawody krajowe
Dla druhów z powiatu tureckiego trwające zawody są historyczne. Nigdy dotąd na szczebel ogólnopolski nie zakwalifikowały się aż dwie drużyny. Z komentarzy i dyskusji kuluarowych w miejscu zawodów można wnioskować, że zarówno OSP Janiszew i OSP Kalinowa mają dużą szansę stanąć jutro na podium. Obie drużyny poświęciły bardzo dużo energii, potu i zaangażowania, żeby przygotować się do nich jak najlepiej.

- Po zawodach gminnych mieliśmy odpoczynek, a praktycznie lipiec i sierpień przygotowywaliśmy się do zawodów krajowych. Jesteśmy przygotowani i wierzymy w sukces – mówi iTurek.net Władysław Karski, wicestarosta turecki, kierownik drużyny OSP Janiszew.

Druhny z OSP Kalinowa już od tygodnia są na zgrupowaniu przygotowującym do zawodów w Polanicy. Dziennie odbywały kilka treningów, a wolne chwile spędzały na zwiedzaniu przepięknej okolicy. Marlena Gruszczyńska, Agata Krych, Katarzyna Będkowska, Marta Sadkowska, Aneta Krzemień, Anna Jadrych, Wiktoria Straszewska, Wiktoria Maciaszek, Roksana Michalak, wspierane przez Jakuba Krzemienia, Mateusza Michalaka i trenera Jacka Andrzejewskiego, są dumne z tego co już teraz osiągnęły. Mówią, że jutro na linię startu wyjdą z ogromnymi uśmiechami i zaprezentują się z jak najlepszej strony.

W minioną środę do Polanicy przybyła także drużyna z OSP Janiszew, w składzie Konrad Zawadzki, Konrad Karski, Norbert Zawadzki, Marek Jaskuła, Marcin Bryński, Robert Kaźmierczak, Radosław Zając, Damian Sakwa, Mateusz Karolczyk, Jakub Boczek, Jakub Dopierała, Kamil Karski i Dominik Dopierała wraz ze swoimi opiekunami Władysławem i Robertem Karskim. Wcześniej ciężko trenowali na bieżni lekkoatletycznej na stadionie w Kole oraz na boisku na ul. Piaski w Brudzewie.

Wsparcie kibiców
Żadna dyscyplina sportowa, a taką są również zawody strażackie, nie może się obejść bez swoich wiernych kibiców. Zarówno w gminie Brudzew, jak i gminie Turek nastąpiła ogromna ich mobilizacja. Już jutro sprzed remizy w Kalinowej i Janiszewie wczesnym rankiem wyruszą autokarami w stronę Dolnego Śląska autokary z kibicami, którzy będą wspierać swoich zawodników.

Na płycie boiska druhowie z OSP Janiszew wystąpią o godz. 10.40 (sztafeta) i 10.50 (bojówka), a start pań z Kalinowej zaplanowany został na godz. 11.10 (sztafeta) i godz. 11.20 (bojówka). OSP Janiszew startuje z piątym numerem startowym a OSP Kalinowa z ósmym. Ostatnia drużyna zawodów wystartuje o 13.10. Kilka minut po ich starcie wszystko już będzie wiadomo.

I tak mają sukces
Niezależnie od końcowego wyniku OSP Kalinowa i OSP Janiszew już przeszły do historii osiągając niespotykany dotąd sukces w sporcie pożarniczym. Występ na zawodach o szczeblu ogólnopolskim to ogromny zaszczyt. Mają tą możliwość jedynie najlepsi z najlepszych, a takimi drużynami z pewnością są OSP Kalinowa i OSP Janiszew.
Wideo: Lewica rozpoczyna kampanię. Przedstawili p...
Władysławów: Są szanse na ścieżkę rowerową. Wniose...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 09 kwiecień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.