Porozmawiajmy o bezpieczeństwie, czyli debata z Komendą Powiatową Policji

Oficer Prasowy KPP Turek Mateusz Latuszewski

Jakie zagrożenia zgłaszają mieszkańcy powiatu tureckiego poprzez Krajową Mapę Zagrożenia Bezpieczeństwa, jak ważną rolę odgrywają dzielnicowi w kontakcie ze społeczeństwem i co zrobić, aby było bezpieczniej na lokalnych drogach. Takie tematy poruszano podczas debaty społecznej zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Turku.

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie. Możesz mieć na nie wpływ! - takie było hasło tegorocznej debaty społecznej na temat bezpieczeństwa w powiecie tureckim. Wzięli w niej udział nie tylko przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Turku, ale też przedstawiciele samorządów oraz mieszkańcy.

Komendant Michał Grzelak opowiedział o funkcjonowaniu komendy, w której obecnie pracuje 149 funkcjonariusz oraz 23 pracowników cywilnych. Omówiono zasady funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która działa od września 2016. Według mapy na terenie powiatu tureckiego najczęściej pojawiają się takie zagrożenia, jak nadmierna prędkość i nieprawidłowe parkowanie. Na kolejnych pozycjach znalazła się niewłaściwa infrastruktura drogowa oraz spożywanie alkoholu w miejsca publicznych.

Podczas spotkania przybliżono również założenia programu „Dzielnicowy bliżej nas”, podkreślając, jak ważne i odpowiedzialne zadania stoją przed dzielnicowymi, dla których kontakt ze społecznością jest priorytetem. To oni pełnią znaczącą rolę w lokalnych społecznościach i są łącznikami pomiędzy mieszkańcami a komendą.

Komendant zaprezentował aplikację „Moja Komenda”. Jest ona mobilnym przewodnikiem po jednostkach Policji w całym kraju. Przedstawiono też statystyki dotyczące wypadków drogowych. Od 2016 do 2018 zmalała liczba rannych w zdarzeniach drogowych, zaś liczba ofiar wzrosła z sześciu w 2014 roku do jedenastu w roku 2018. Najwięcej ofiar śmiertelnych na drogach powiatu tureckiego było w 2016 roku (13).

Komenda Powiatowa Policji prowadzi działania o charakterze profilaktycznym, podczas których policjanci wyjaśniają m.in. jak bezpiecznie korzystać z internetu, a także udzielają porad w zakresie bezpieczeństwa seniorów, przemocy w rodzinie, przeciwdziałania dopalaczom.

Priorytetem na rok 2019 jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych poprzez np. akcje profilaktyczne, planowane działania własne oraz współpracę z mediami. Inne to działania na rzecz bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, wzmacnianie współpracy z podmiotami zewnętrznymi, dążenie do utrzymania skutecznych działań w zakresie zwalczania przestępczości przeciwko mieniu (np. kradzieże czy kradzieże z włamaniem) oraz zwalczanie przestępczości zorganizowanej. Funkcjonariusze dążyć będą do budowania pozytywnego wizerunku policji i utrzymania wysokiego poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców.

W drugiej części spotkania odbyła się debata podczas której głos mogli zabrać mieszkańcy. Wielu z nich podzieliło się swoimi wątpliwościami i problemami. Prośba o rozwiązanie tematu nadmiernej szybkości motocyklistów, wypalania traw czy niebezpieczeństwa na drogach to tylko niektóre poruszone przez obecne na debacie osoby.

Mieszkańców powiatu tureckiego niepokoi niebezpieczna droga W-470, czy miejsc parkingowych w szczególności na ulicach Szeroka oraz Kaliska.

Nie zabrakło również podziękować dla funkcjonariuszy, którzy prowadzą akcje profilaktyczne oraz potrafią współpracować z młodzieżą.

Marian Mirosław Marczewski: Refleksja po manifesta...
Zniszczone ławki i powyrywane kosze na śmieci w pa...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Kaziu w poniedziałek, 15 kwiecień 2019 11:23

Pewnie kolejna debata z której nic nie wynika poza biciem piany.
Sam zgłosiłem w poprzedniej edycji budowy Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa uwagi na na piśmie i otrzymałem z UG potwierdzenie przyjęcia, dalej już tylko cisza i czekać kiedy się coś wydarzy (a z moimi uwagami zgadzają się inni kierowcy).

Pewnie kolejna debata z której nic nie wynika poza biciem piany. Sam zgłosiłem w poprzedniej edycji budowy Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa uwagi na na piśmie i otrzymałem z UG potwierdzenie przyjęcia, dalej już tylko cisza i czekać kiedy się coś wydarzy (a z moimi uwagami zgadzają się inni kierowcy).
Gość
poniedziałek, 13 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.