Rekordowa ilość zdarzeń, czyli strażacy podsumowali rok 2022

bryg.Piotr Pietrucha

- Wzrost zdarzeń w dużej mierze spowodowany jest aurą, które miały miejsce w roku ubiegłym- mówił podczas narady rocznej, która odbyła się 28 lutego Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Turku bryg. Piotr Pietrucha. Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią strażacy mieli okazję ponownie podsumować ubiegły rok i przedstawić plany na najbliższą przyszłość.

W naradzie rocznej uczestniczyli strażacy zawodowi, druhowie ochotnicy, przedstawiciele samorządów oraz instytucji z terenu powiatu tureckiego.

Zebranych powitał Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Turku bryg. Piotr Pietrucha przedstawiając najistotniejsze dane za rok 2022.

W roku ubiegłym odnotowano 1506 zdarzeń, z czego 218 pożarów, 1220 miejscowych zagrożeń i oraz 68 alarmów fałszywych. Średnio jednostki ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu tureckiego interweniowały co 5 godzin i 49 minut.

-Najwięcej interwencji odnotowaliśmy na terenie naszego miasta powiatowego, największa ilość zdarzeń miała miejsce na terenie gminy Tuliszków, a następnie gmina Turek. We wszystkich gminach natomiast ilość zdarzeń wzrosła. Ogromny wpływ miała na to aura, czyli wichury. Z wyjątkiem gminy Brudzew wszystkie ucierpiały w znaczący sposób jeśli chodzi o budynki- mówił Komendant PSP.

W pożarach poszkodowanych było siedem osób, w miejscowych zagrożeniach 90 osób. Znaczny wzrost nastąpił jeśli chodzi o ofiary śmiertelne, bowiem w roku ubiegłym było ich 22, dla porównania rok wcześniej liczba ta wyniosła 12.

W chwili obecnej jednostki posiadają 110 samochodów pożarniczych oraz jeden quad. Na tym jednak nie koniec, ponieważ w tym roku strażacy otrzymają kolejne pięć aut o czym przeczytać można TUTAJ

Druhny i druhowie wzięli udział w wielu uroczystościach zarówno kościelnych, jak i świeckich. Można wymienić tu Powiatowe Obchody Dnia Strażaka w Milejowie, Powiatowe Zawody Sportowo- Pożarnicze Jednostek OSP, Święto Służby Cywilnej oraz obchody świąt państwowych.

Doskonalili się również z dziedziny gaszenia pożarów wewnętrznych, w tym na terenie firmy Sun Garden, Kinie Tur, czy Andrewex.

Co ważne prowadzono również działania prewencji społecznej w tym kampanie dotyczące bezpieczeństwa dla dzieci i młodzieży. W ramach działań udało się pozyskać dofinansowanie dla 24 jednostek OSP posiadających Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze.

Należy nadmienić o czynnej pomocy dla Ukrainy takiej jak zbiórka sprzętu dla strażaków, pomoc na granicy polsko-ukraińskiej, podpisanie umowy o współpracy umożliwiającej transport darów dla Ukrainy czy przekazanie samochodu gaśniczego z gminy Malanów.

W roku ubiegłym wręczono pierwsze decyzje o świadczeniu ratowniczym, przekazano lekki samochód dla OSP w Kowalach Pańskich, a także pojazd dla OSP Miłkowice.

Do największych zdarzeń roku minionego zaliczyć można te związane z silnymi wiatrami, pożar sterty balotów pod zadaszeniem w Brudzyniu w gminie Brudzew, pożar wiaty magazynowej w Kozubowie w gminie Brudzew, pożar stacji transformatorowej w Turku.

Celem na rok obecny jest instalacja fotowoltaiczna, która w przyszłości znacznie obniży koszty oraz przyczyni się do lepszego funkcjonowania PSP w Turku.

Komendant Piotr Pietrucha podziękował za wzorową współpracę samorządom oraz wszystkim instytucją z terenu powiatu tureckiego. Zaangażowanie, ciężką pracę docenili również zaproszeni goście w tym wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik, starosta Dariusz Kałużny, zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg.Robert Natunewicz oraz zastępca prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Turku Piotr Gebler.
 
Czy obserwacje na TikToku są ważne?
Kawęczyn: Druhowie dostaną wóz. Wkłady własny gmin...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 21 lutego 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.