Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Sezon kąpielowy tylko w Przykonie. Zbiorniki w Brudzewie i Władysławowie z bezwzględnym zakazem

Interwencja strażaków w powiecie tureckim

Dopiero w sobotę, 13 lipca oficjalnie rozpoczął się sezon kąpielowy w Przykonie. Całkowitym zakazem kąpieli objęte są natomiast pokopalniane zbiorniki w Brudzewie i Władysławowie.

Zgodnie z przyjętą pod koniec maja uchwałą rady gminy Przykona miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli działać może nie dłużej niż 30 dni w roku kalendarzowym. Tegoroczny sezon kąpielowy w Przykonie rozpoczął się zatem w sobotę, 13 lipca i potrwa do 11 sierpnia.

Z kolei wójt gminy Brudzew, Cezary Krasowski, mając na uwadze względy bezpieczeństwa, poinformował o całkowitym zakazie kąpieli oraz zbliżania się do zbiorników poeksploatacyjnych PAK KWB Adamów SA powstałych w wyniku przeprowadzonej rekultywacji wodnej wyrobisk pokopalnianych, znajdujących się w miejscowościach: Janiszew, Bogdałów, Głowy, Koźmin - Końcowy i Koźmin.

Zakaz kąpieli obowiązuje także na rekultywowanym terenie po odkrywce Władysławów, gdzie blisko rok temu utonął mężczyzna. Przypominamy, że zgodnie z ustawą z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1482 ze zm.), obowiązuje zakaz kąpieli w obszarach wodnych do tego nieprzeznaczonych, a kąpiel dopuszczalna jest tylko w wyznaczonych obszarach wodnych odpowiednio oznakowanych i strzeżonych przez ratowników wodnych. Osoby nieupoważnione przebywające na terenie zbiorników bez pozwolenia, ponoszą całkowitą odpowiedzialność za wszelkie zdarzenia związane z wejściem na ich teren.

Od 15 czerwca strażacy z powiatu tureckiego pięć razy wyjeżdżali na ratunek osobom, które znalazły się w niebezpieczeństwie podczas korzystania ze zbiorników wodnych.

Pierwszy raz - 15 czerwca pomagali mężczyźnie, który pływając na materacu został zepchnięty przez wiatr na środek akwenu. Na szczęście udało mu się dopłynąć na przeciwległy brzeg zbiornika i nic mu się nie stało.

Tego samego dnia, a właściwie wieczoru strażacy jeszcze raz pojawili się w Przykonie. Jednak sytuacja była dużo bardziej dramatyczna. Młodzi mężczyźni pływali rowerem wodnym. Jeden z nich znalazł się w wodzie. Kiedy nie wypłynął koledzy zaczęli go szukać, także wskakując do zbiornika, ale 21-latek, skoczył nieszczęśliwie "na główkę" i doznał urazu kręgosłupa. Został przewieziony do szpitala. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Turku oraz druhowie z okolicznych jednostek OSP nie ustawali w poszukiwaniach pierwszego z mężczyzn. Jego ciało udało się odnaleźć i wydobyć z wody po półtorej godziny. Ratownicy podjęli próbę reanimacji, jednak nie udało się przywrócić funkcji życiowych 20-latka.

29 czerwca w Skęczniewie mężczyzna oddalił się od linii brzegowej zbiornika Jeziorsko i zniknął z oczu swoim towarzyszom. Tutaj na szczęście skończyło się na strachu, bo mężczyznę uratowały postronne osoby pływające pontonem.

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło 30 czerwca w miejscowości Kościanki w gminie Dobra. Dwa skutery wodne zderzyły się ze sobą w wyniku czego jedna osoba została poszkodowana.

Ostatnie ze zdarzeń miało miejsce w minioną sobotę, 13 lipca. Strażacy otrzymali zgłoszenie o tonącej nad zbiornikiem w Przykonie osobie. Mężczyzna w wieku około 20 lat wpadł do zbiornika i nie był w stanie dotrzeć do brzegu. Dzięki szybkiej reakcji osób przebywających w pobliżu udało się w porę wydobyć mężczyznę z wody. Wiele z tych akcji zakończyło się szczęśliwie tylko dzięki przytomności i szybkiej reakcji postronnych osób oraz błyskawicznym działaniom straży pożarnej. Najważniejsze jest jednak zachowanie zdrowego rozsądku podczas wypoczynku nad wodą.

Władysławów: „Cuda, wianki”… u władysławowskiej „K...
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Turku odwiedza pr...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 28 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.