Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Specjalny wóz z drabiną już w Komendzie Powiatowej PSP w Turku

PSP Turek

Strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Turku mają już do dyspozycji nowy specjalistyczny wóz z drabiną o zasięgu 30 metrów. Uroczyste przekazanie auta do użytku miało miejsce w środę, 11 października. Podczas wydarzenia dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi oraz poświęcono nowy pojazd.

Na zakup auta z drabiną z Programu Modernizacji pozyskano ponad 1,6 mln zł. Kolejne 1,7 mln zł pochodziło z NFOŚiGW, zaś ze środków pozostających w dyspozycji Komendanta Głównego PSPS przekazano niemal 117 tys. zł. Łącznie specjalistyczny wóz kosztował ponad 3,5 mln zł. Wykonawcą autodrabiny była firma Rosenbauer Polska Sp. z o.o. z Łomianek. Pojazd posiada silnik o mocy min. 210 kW, napęd 4×2 i kabiną trzyosobową. Z tyłu znajduje się drabina ratownicza o wysokości 30 metrów z ostatnim przęsłem łamanym i wysięgu bocznym min. 18 m wyposażona w kosz ratowniczy o udźwigu 500 kilogramów.

Wraz z samochodem dostarczono sprzęt OUO, węże tłoczne, szelki, przełącznik, rozdzielacz, prądownicę wodno-pianową, linki, klucze, agregat prądotwórczy, a także nosze koszowe. Jak podkreślał komendant powiatowy PSP w Turku jest to kolejny etap wymiany aut w turkowskiej komendzie.

- Proces rozpoczął się w 2019 roku od zakupu ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego. W roku 2021 udało się wymienić kolejny samochód GBA i mogliśmy skoncentrować swoje działania na tym sprzęcie, który jest najtrudniejszy do zdobycia, czyli drabinie mechanicznej. Kiedy rozpoczęliśmy proces pozyskiwania środków wsparli nas parlamentarzyści na czele z Ryszardem Bartosikiem, i starostą Dariuszem Kałużnym. To oni udali się na spotkanie z komendantem wojewódzkim. Spotkaliśmy się z przychylnością komendanta Arkadiusza Przybyły, który zna potrzeby strażaków z naszego powiatu - mówił brygadier Piotr Pietrucha.

Radości z zakupu nie krył także wiceminister Ryszard Bartosik.

- Mamy drabinę za 3,5 mln zł o którą bardzo wiem ludzi się starało. Wszystkim bardzo dziękuję. Oczywiście iskra zapaliła się tutaj, w KP PSP w Turku , to pan komendant bardzo zabiegał o ten wóz z drabiną. W ostatnim czasie 22 wozy bojowe trafiły na teren powiatu tureckiego. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie polityka rządu PiS i premiera Mateusza Morawieckiego. Dbamy o bezpieczeństwo Polaków, a dowodem jest dzisiejszy dzień. Tych dowodów jest więcej, Każda straż pożarna, zaczynając od PSP w Turku, a kończąc na najmniejszej jednostce w każdej gminie otrzymała jakieś środki - zaznaczył Ryszard Bartosik.

Obecny na uroczystości poseł Leszek Galemba podkreślił, że dla zapewnienia bezpieczeństwa konieczne jest wsparcie strażaków zawodowych i druhów ochotników. Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Arkadiusz Przybyła wspomniał natomiast o dobrym czasie, który trwa dla straży pożarnych.

- Uważam że ostatnie lata to dobry czas dla naszej straży pożarnej. Mamy wsparcie naszych posłów, ministrów i rządu. Jest wsparcie dla PSP i OSP, a także wszystkich służb mundurowych. Niech to auto służy jak najlepiej. Życzę, żebyście zawsze bezpiecznie wracali tym samochodem do jednostki - mówił nadbryg. Arkadiusz Przybyła.

Gratulacje przekazali także starosta powiatu tureckiego Dariusz Kałużny oraz zastępca komendanta wojewódzkiego PSP Jarosław Zamelczyk.

Wszystkie osoby, które miały wpływ na realizację przedsięwzięcia otrzymały pamiątkowe statuetki oraz podziękowania.

Sportowy duch strażaków z Turku doceniony
Nauczyciele z ZST Turek odznaczeni przez prezydent...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 21 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.