Sprawa napaści na księdza w Turku znów na wokandzie. Sąd Apelacyjny uznał, że…

NSPJ Turek

Wracamy do sprawy, która w lipcu 2019 roku wstrząsnęła opinią publiczną powiatu tureckiego. Wówczas to w parafii NSPJ w Turku doszło do napaści na wikarego, który nie chciał przyjąć aktu apostazji od kilku osób. Sąd Okręgowy w Koninie wydał wyrok, od którego odwołali się zarówno obrońcy oskarżonych jak i Prokuratura Rejonowa w Turku. Sprawa trafiła na wokandę Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, który rozstrzygnął ją prawomocnie.

Rankiem 26 lipca 2019 roku do kancelarii parafialnej przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku weszły cztery osoby, które chciały złożyć akt apostazji, czyli akt formalnego opuszczenia Kościoła Katolickiego. W trakcie rozmowy z dyżurującym wikariuszem księdzem Remigiuszem Zacharkiem doszło do awantury, w której kapłan został zaatakowany. O szczegółach zajścia pisaliśmy TUTAJ.

W październiku 2020 roku w Sądzie Okręgowym w Koninie zapadł wyrok w tej sprawie. Na ławie oskarżonych zasiadły trzy kobiety i mężczyzna, którzy uczestniczyli w zajściu. Dominik G. został oskarżony o to, że w celu zmuszenia księdza do zachowania polegającego na przyjęciu aktów apostazji zastosował przemoc fizyczną polegającą na złapaniu w lewą rękę metalowego krzyża i uniesieniu go do góry, a prawą ręką chwyceniu księdza za sutannę na wysokości klatki piersiowej i przewróceniu go na podłogę, co spowodowało rozstrój zdrowia duchownego. Z kolei Danuta G., Natalia G-M. oraz Katarzyna G. były oskarżone o stosowanie wobec księdza gróźb karalnych.

Decyzją Sądu w Koninie winnym zarzucanego czynu uznany został jedynie Dominik G., który został skazany na karę grzywny w wysokości 8.000 zł. Postępowanie wobec pozostały oskarżonych zostało umorzone z uwagi na niską szkodliwość społeczną czynu.

Nieprawomocny wyrok sądu I instancji został zaskarżony zarówno przez obrońców oskarżonych jak i przez Prokuraturę Rejonową w Turku. Sprawą zajmował się Sąd Apelacyjny w Poznaniu. Rozprawa odwoławcza w tej sprawie odbyła się już 17 czerwca 2021 roku, ale ze względu na zawiłość sprawy Sąd odroczył ogłoszenie wyroku.
Sprawa prawomocnie zakończyła się w miniony piątek 25 czerwca. Skład orzekający sądu II instancji doszedł do przekonania, że zaskarżony wyrok Sądu Okręgowego jest prawidłowy. Tym samym Sąd Apelacyjny uznał, że należy utrzymać go w mocy, oddalając apelacje obu stron.
Przykona: Regaty Żeglarskie o Puchar Wójta Gminy
Tur 1921 Turek z nowym zarządem

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 17 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.