Trwa akcja polskich strażaków w Grecji. Nie ma jeszcze decyzji o powrocie do kraju

Polscy strażacy w Grecji

Trwa akcja polskich strażaków w Grecji. Na zagraniczną misję wyruszyli 7 sierpnia. Na Bałkany wysłanych zostało 46 pojazdów ze 143 strażakami. Wśród nich znaleźli się funkcjonariusze z Turku. W poniedziałek, 16 sierpnia, ich działania miały się zakończyć. Niestety dynamiczna sytuacja pożarowa doprowadziła do zmiany planów. Zastępy pożarnicze zmieniają obszar swoich działań. Na razie powrót do Polski nie jest planowany.

Polski rząd na początku sierpnia zdecydował się odpowiedzieć na prośbę władz greckich o pomoc w walce z ogromnymi pożarami lasów, które trawią ten kraj. Do działań zadysponowane zostały dwa specjalistyczne moduły z Wielkopolski (GFFFV Poznań) i z Dolnego Śląska (GFFFV Wrocław). W ich skład wszedł pluton logistyczny z turkowskiej komendy. Na kolejną misję zagraniczną udali się funkcjonariusze KP PSP Turek mł. asp. Sebastian Janiak, asp. Andrzej Nowinowski, ogn. Wojciech Fryga i ogn. Kamil Kałużny.

Na teren działań kompanie strażackie z Polski dotarły 10 sierpnia. Zostały skierowane do gaszenia ognia na wyspie Evia w okolicach miejscowości Ellinika, Gouves i Agrivotano. Po założeniu obozowiska udali się w rejon bezpośredniej walki z pożarami lasów.

Kiedy po kilku dniach zmagań ze śmiercionośnym żywiołem wszystkim wydawało się, że misja polskich strażaków dobiega końca i wykonano już nawet pamiątkowe zdjęcie, sytuacja pożarowa uległa zmianie. Okazało się, że na kontynentalnej części Grecji rozwijają się niezwykle groźne pożary.

Na prośbę rządu Grecji wydłużono misję funkcjonariuszy z Polski. W poniedziałek, 16 sierpnia, rozpoczęło się przerzucanie sprzętu i strażaków w okolice Aten, gdzie mają walczyć z kolejnymi zarzewiami ognia. Jak wskazała Komenda Główna PSP w oficjalnym komunikacie – sytuacja jest bardzo dynamiczna. Na razie nie wiadomo kiedy dokładnie zakończą się działania polskich grup GFFFV na terytorium Grecji.

fot. www.gov.pl


Prezentacja szkoleniowa z zakresu pierwszej pomocy
Malanów: Para Marciniak - Kukulski najlepsi na pia...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 29 listopada 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.