Tuliszków: Publikacje, odznaczenia i inwestycje na 100- lecie OSP Grzymiszew

100- lecie OSP Grzymiszew

Oprócz Gminno-Parafialnych Dożynek, które odbyły się w sobotę, 25 sierpnia mieszkańcy Tuliszkowa i okolic obchodzili jeszcze jedną ważną uroczystość. W tym roku druhny i druhowie świętowali jubileusz 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Grzymiszewie.

Zasłużeni odznaczeni
Historię jednostki przedstawił prezes Wiesław Olejnik, a następnie przyznano odznaczenia najbardziej zasłużonym strażakom.

Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczony został Tomasz Rosiak.
Srebrny Medal otrzymali Janina Mrugas i Anna Olejnik,
Brązowym medalem uhonorowano Andrzeja Podgórskiego oraz Jana Mory.
Odznakę Wzorowy Strażak otrzymał Arkadiusz Majcherek.

Podziękowania za długoletnią działalność otrzymali Jan Karczewski (prezes jednostki w latach 1996-2000), Roman Porada (prezes Jednostki w latach 1983-1996) oraz Wiesław Olejnik (obecny prezes).

Osiągnięć oraz działalności pogratulował członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Maciej Sytek.

-Szczególne podziękowania z okazji 100-lecia OSP Grzymiszew przekazuję dla druhów strażaków i dla was, którzy tak naprawdę jesteście najstarszą organizacją pozarządową w Polsce i jedną ze starszych w Europie. Byliście zawsze tymi, którzy potrafili łączyć a nie dzielić- mówił Maciej Sytek.

Publikacje z okazji wyjątkowego święta
Z okazji 100-lecia OSP Grzymiszew przygotowano publikację książkową o historii jednostki. Jej autorami są Andrzej Durzalski (kronikarz OSP Grzymiszew), Wit Bryliński (prezes Koła Miłośników Historii Tuliszkowa) oraz Mirosław Rojek (dyrektor MGOK w Tuliszkowie).

Jubileusz 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Grzymiszewie stwarza szczególną okazję do refleksji nad zaangażowaniem i poświęceniem mieszkańców wioski, którzy jako członkowie jednostki stali i stoją na straży dobra społecznego. Ofiarna i bezinteresowna działalność naszej straży, która przechodziła różne koleje losu na przestrzeni swojej 100-letniej historii, może być przykładem dobrze spełnionego obowiązku obywatelskiego wobec ojczyzny i społeczeństwa”- napisał Wiesław Olejnik we wstępie do publikacji.

Podczas uroczystości dożynkowych odbyła się również promocja publikacji „Grzymiszew. Z kart historii miejscowości” autorstwa Wita Brylińskiego i Mirosława Rojka. Projekt opracowania i wydania publikacji jest współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

„Prezentujemy drugi folder z planowanej serii publikacji o miejscowościach gminy Tuliszków. Grzymiszew. Z kart historii miejscowości to folder o drugiej, co do wielkości miejscowości gminy. Przybliżamy jej przeszłość, ważne postacie i miejsca”- piszą autorzy.

Dzieje się wiele…
Ważnym elementem uroczystości było symboliczne przekazanie mieszkańcom sołectwa Grzymiszew zakończonych w tym roku inwestycji. Mieszańcy miejsc, gdzie je wykonano odebrali symboliczne certyfikaty uprawniające do korzystania z wykonanych inwestycji.
Samorząd Tuliszkowa wykonał w tym roku dwie inwestycje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2013-2020.

Pierwszą z nich jest przebudowa drogi Grzymiszew – Imiełków. Projekt współfinansowany został w ramach konkursu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wniosek zajął 25 miejsce na 355 złożonych. Długość drogi to 1,3 km. Wartość całkowita projektu to 1 321 846,12 zł a dofinansowanie wyniosło 841 091,00 zł.

Drugą inwestycją była przebudowa drogi w miejscowości Imiełków. Zakres robót objął między innymi wykonanie dwuwarstwowej podbudowy z kruszywa, wykonanie nawierzchni z betonu asfaltowego, montaż oznakowania. Wartość całkowita projektu to 490 216,50 zł.
 
Tuliszków: Wypadek w Grzymiszewie. Kierowca wjecha...
Tuliszków: Radosny obrzęd zakończenia żniw w Grzym...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 26 maj 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.