Turkowianka uwierzyła oszustom. 86-latka straciła oszczędności

policja
Mimo apeli i ostrzeżeń oszuści posługujący się metodą „na wnuczka" i „na policjanta" wciąż są aktywni. Przekonała się o tym 86-letnia mieszkanka Turku, która uwierzył w historię o wypadku członka rodziny. W ten sposób straciła 20 tysięcy złotych.
 
Wszystko zaczęło się od telefonu do 86-latki. Dzwonić miała kobieta podająca się za wnuczkę. Oświadczyła, że jej tata, a zięć starszej pani spowodował wypadek, w którym ranna została kilkunastoletnia dziewczyna. Oszustka poinformował, że sprawca wypadku jest w areszcie i żeby z niego wyszedł trzeba wpłacić 120 tyś zł. Pokrzywdzona oświadczyła, że posiada w domu 20 tys. zł. 
 
Oszustka podająca się za wnuczkę zaaranżowała przekazanie pieniędzy rzekomej aplikantce adwokackiej, która przyszła po pieniądze do miejsca zamieszkania kobiety. Dodatkowo oszuści nakłonili pokrzywdzoną, aby zaciągnęła pożyczkę. Kobieta odebrała pieniądze z banku i pojechał taksówką do Konina, gdzie miała przekazać drugą cześć pieniędzy. Jednak z uwagi na to, że rozładował się jej telefon nie miała kontaktu z oszustami. Dzięki temu nabrała wątpliwości i nie przekazała kolejnej części pieniędzy oszustom.
 
Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Turku, podczas rozmowy telefonicznej z oszustką osoba ta nie miała żadnej wiedzy o rodzinie, imionach i nazwiskach oraz relacjach rodzinnych, jednak w toku rozmowy uzyskała te informacje od pokrzywdzonej.
 
Oszuści uciekają się do podstępów, wymyślają przeróżne historie i legendy, stosując , różne metody i socjotechniki, aby zmanipulować starsze osoby i wyłudzić od nich pieniądze. Kolejny raz wspólnie z policją przestrzegamy przed podejmowaniem w pośpiechu decyzji o przekazaniu pieniędzy. Jeżeli odbierzemy podejrzany telefon od osoby podającej się za wnuczka czy policjanta z prośbą czy żądaniem przekazania pieniędzy, możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z oszustem. Pod żadnym pozorem nie należy przekazywać pieniędzy obcym osobom, a o podejrzanych telefonach natychmiast informować Policję.
 
Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Policjanci chcą tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom ze starszymi członkami rodziny, mogą przekazać niezbędną wiedzę.
 
Jeżeli masz wrażenie, że ktoś próbuje Cię oszukać natychmiast powiadom o tym Policję. Zadzwoń do nas na bezpłatny numer alarmowy 112 i przekaż informacje o swoich podejrzeniach.
Źródło: KPP Turek
 
 
Warsztaty wakacyjne w muzeum
Osiem osób zarażonych koronawirusem

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 16 styczeń 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.