Władysławów: Lasy wysychają na wiór. Strażacy musieli interweniować w Russocicach-Maliniu

Pożar Lasu

Fala upałów i brak znaczących opadów oznacza większe zagrożenie pożarami, szczególnie w lasach. W poniedziałkowy (27 czerwca) wieczór strażacy z Władysławowa i Turku zostali zadysponowani do gaszenia poszycia leśnego w miejscowości Russocice-Malinie.

Informację o pożarze służby ratunkowe otrzymały przed godziną 22.00. Ogień objął powierzchnię około jednego ara poszycia leśnego. Do akcji gaśniczej zadysponowano dwa zastępy OSP Władysławów oraz strażaków z Komendy Powiatowej PSP w Turku.

Panujące obecnie upały sprawiają, że ryzyko pożarów jest obecnie bardzo dużo i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie wiele się zmieniło. Ogień bardzo łatwo jest zaprószyć - wystarczy chwila nieuwagi, a las czy nieużytki zostaną objęte pożarem, który zacznie się szybko rozprzestrzeniać.

Największe zagrożenie pożarowe na obszarach leśnych powodowane są przez osoby korzystające z letniego wypoczynku na tych obszarach oraz przez osoby zbierające owoce runa leśnego. Zagrożenie pożarowe lasów jest związane z nagminnym naruszaniem przepisów przeciwpożarowych, a przede wszystkim z używaniem ognia otwartego w lasach, to jest paleniem papierosów, ognisk, użytkowaniem grilli, w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Ponadto pożary lasów powstają w wyniku wyrzucania niedopałków papierosów z przejeżdżających przez tereny leśne samochodów.

Podatność lasów na pożar zależy przede wszystkim od warunków pogodowych. Wpływają one na wilgotność ściółki, której spadek poniżej 28% znacznie zwiększa podatność na zapalenie ściółki. Las jest doskonałym materiałem palnym. Jednak, aby powstał pożar potrzebne jest źródło ognia.

Wielkopolscy rolnicy roku mieszkają w gminie Przyk...
Dobra: Jednogłośne absolutorium i wotum zaufania d...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 17 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.