Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

„Zapnij pasy! Poczuj uścisk bezpieczeństwa”

KPP Turek

O potrzebie zapinania pasów przypominali dzisiaj policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Turku. Podczas przeprowadzonej akcji profilaktycznej edukowali kierujących wykorzystując symulator zderzeń. Działania przeprowadzono dzięki współpracy z WORD Konin i wsparciu Starostwa Powiatowego.

Tego dnia wyjątkowo kierowcy, którzy jechali bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, nie byli karani mandatami. Funkcjonariusze zatrzymywali kierowców jadących bez pasów, a w formie pouczenia zapraszali do udział w teście na specjalnym urządzeniu symulującym nagłe zatrzymanie pojazdu. Symulator zderzeń na czas działań został przekazany przez WORD w Koninie

Symulator pokazuje kierowcy jakie są skutki nagłego zatrzymania pojazdu w wyniku zderzenia przy niewielkiej prędkości (około 7-8 km/h). Wszystkie osoby biorące udział w teście miały okazję przekonać się, że już przy tak małej prędkości w przypadku zderzeniu działa na człowieka duża siła bezwładności. Nikt nie byłby w stanie bez pasów utrzymać się w fotelu. A warto pamiętać, że efekt ten potęguje się wraz ze wzrostem prędkości.

Większość osób korzystających dzisiaj z symulatora przyznało, że nie zdawały sobie sprawy z siły, jaka działa na człowieka podczas nagłego zatrzymania pojazdu.

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa spoczywa na wszystkich osobach w aucie. Tak samo pasażerowie jak i kierowcy powinni zapinać pasy bezpieczeństwa po pierwsze – dla własnej ochrony, po drugie – leży to w interesie innych współpasażerów.

Do udziału w działaniach przyłączył się Komendant Powiatowy Policji w Turku insp. Michał Grzelak. Przy okazji dzisiejszej akcji funkcjonariusze rozdawali napotkanym rowerzystom kamizelki i odblaski. Apelujemy o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale i o zadbanie o własne bezpieczeństwo. Przepisy nie nakładają na rowerzystów obowiązku korzystania z kamizelek odblaskowych, ale elementy odblaskowe pomogą kierowcom dostrzec rowerzystę zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych.

Na miejscu działań przedstawiciele powiatu tureckiego, Wicestarosta Władysław Karski, Przewodniczący Rady Powiatu Piotr Szewczyński i Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jan Smak przekazali pakiet kamizelek odblaskowych oraz elementów odblaskowych, które zostały wykorzystane podczas przeprowadzonej akcji profilaktycznej.

źródło: KPP Turek

Piknik Tur-Mot już jutro! Zapraszamy!
Brakuje tu tylko lotniska, czyli jak zbudować budż...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - d w piątek, 24 września 2021 16:19

No to jak to jest. Nr rejestracyjny zamazują a twarz pokazują?

No to jak to jest. Nr rejestracyjny zamazują a twarz pokazują?
Gość
czwartek, 18 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.