Anna Majda: Co może uratować chorych Polaków?

Anna Majda Lista nr 1, pozycja nr 2.

„Polska to chory kraj….ale wspólnie możemy go uleczyć” to hasło kampanii prozdrowotnej prowadzonej przez lekarzy i środowiska medyczne. Założeniem kampanii jest zwrócenie uwagi na potrzeby związane z leczeniem Polaków i skuteczną profilaktykę. Ochrona zdrowia i życia to temat numer jeden- również mój, jako lekarza, ubiegającego się o mandat poselski. Wierzę, że przy odpowiednim podejściu i wspólnym działaniu wiele można zmienić.

Ochrona zdrowia i życia ludzkiego to główny cel i priorytet moich działań. Nie tylko tych zawodowych. W trwającej kampanii wyborczej i mój aktywny w niej udział chciałam wykorzystać do zwrócenia uwagi na to, jak ważne jest odpowiednie podejście do dbania o zdrowie, ile skuteczności może dać systematyczne badanie oraz dlaczego tak ważna jest profilaktyka. Październik to miesiąc walki z rakiem. Wie o tym niemal każdy, ale tylko niewielki procent Polaków regularnie poddaje się profilaktycznym badaniom, które mogą uratować im zdrowie, a co najważniejsze- życie.

Choroby nowotworowe to ważny problem zdrowotny, demograficzny i społeczny. W Polsce corocznie diagnozuje się 160 tys. nowych zachorowań, z których 100 tys. kończy się śmiercią. Szacuje się, że w naszym społeczeństwie żyje około 600 tys. osób z rozpoznaną chorobą nowotworową. Jakie są ich szanse? Ile z tych osób może liczyć na szybką i skuteczną pomoc, bez kolejek, z doborem leków na miarę ich portfela oraz odpowiednim wsparciem dla rodziny i najbliższych?

Należy powiedzieć jasno, że system opieki onkologicznej w Polsce jest niewydolny, a statystyki przerażające. Jedną z głównych przyczyn wysokiej śmiertelności jest ograniczony dostęp do nowoczesnych, innowacyjnych leków onkologicznych. Spośród 19 analizowanych nowotworów jedynie pacjentki chorujące na raka jajnika mogą mieć pewność, że ich leczenie będzie zgodne z aktualną światową wiedzą medyczną. Do 70 proc. leków występujących w międzynarodowych standardach leczenia polscy pacjenci mają znacznie ograniczony dostęp. Aż 53 proc. nowoczesnych leków onkologicznych zarejestrowanych w ciągu ostatnich 12 lat w UE w ogóle nie jest dostępnych w naszym kraju. Czy można to zmienić? Można, ale konieczna jest reforma służby zdrowia.

Dlatego najważniejszym celem jest zagwarantowanie odpowiednich środków finansowych na leczenie onkologiczne, co zmniejszy liczbę zachorowań i znacznie poprawi wyniki leczenia chorych na nowotwory w Polsce.

Ale to nie wszystko. Priorytetem, który powinien iść w parze ze znanym przysłowiem „lepiej zapobiegać, niż leczyć” to odpowiednia profilaktyka i świadomość o istniejących zagrożeniach. Skuteczna świadomość o istniejących zagrożeniach pozwala zapobiec co drugiemu przypadkowi raka. Takimi sukcesami powinni po każdej kadencji chwalić się politycy. Ile osób udało nam się wyleczyć, ile poprawnie zdiagnozować, a ile nie zachorowało, bo profilaktycznie korzystało z ogólnodostępnych badań.

Wierzę w to, że Polskę można uzdrowić, a polskie standardy leczenia doprowadzić do poziomu europejskiego. Wiem, że nie jest to działanie jednoroczne, ale długotrwały proces, za którym stoi ciężka praca wielu osób, zmiana kierunku myślenia i wiele kompromisów. To wszystko synonimy reformy, która aby cokolwiek uległo zmianie na lepsze musi nastąpić. Składam więc swoją deklarację, że jeśli dane mi będzie uczestniczyć w bezpośrednim tworzeniu reformy zdrowia, zrobię wszystko, co w mojej mocy i na miarę możliwości, aby wykazać się skutecznymi rozwiązaniami a w przyszłości tylko dobrymi statystykami, napawającymi optymizmem i dobrze wykonaną pracą dla społeczeństwa. Dla Państwa.

Anna Majda Lista nr 1, pozycja nr 2.
Kącik profilaktyka: Zabezpieczajmy swoje mieszkani...
Znaleźli wspólny język między regałami czyli Noc B...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Zdrowy Bartłomiej.... w czwartek, 10 października 2019 11:36

Jak można Swoją Ojczyznę nazywać chorym krajem? LUDZIE kto to wymyślił,,,,

Jak można Swoją Ojczyznę nazywać chorym krajem? LUDZIE kto to wymyślił,,,,
Gość - Lokalna Wredota w wtorek, 12 stycznia 2021 15:44

Ano można - wystarczy nazwać rzeczy po imieniu.

Ale.... istnieje w alternatywnej rzeczywistości piękna, zdrowa Polska, ludzie są szczęśliwi i żyją w kraju miodem płynącym, szanowane są prawa, dba o obywatela (najbardziej o uszkodzone embriony) a wszyscy są równi - wystarczy przełączyć na TVP :-)

Tak więc Bartłomiej... życzę Ci dużo zdrowia, bo jak zachorujesz ockniesz się gdzie żyjesz, a masz teraz piękny sen... śnij dalej...

Ano można - wystarczy nazwać rzeczy po imieniu. Ale.... istnieje w alternatywnej rzeczywistości piękna, zdrowa Polska, ludzie są szczęśliwi i żyją w kraju miodem płynącym, szanowane są prawa, dba o obywatela (najbardziej o uszkodzone embriony) a wszyscy są równi - wystarczy przełączyć na TVP :-) Tak więc Bartłomiej... życzę Ci dużo zdrowia, bo jak zachorujesz ockniesz się gdzie żyjesz, a masz teraz piękny sen... śnij dalej...
Gość
poniedziałek, 04 grudnia 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.