Kampania samorządowa ruszyła! Wybory 21 października. Jak wygląda giełda z nazwiskami?

Image_1

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił datę wyborów samorządowych - odbędą się one 21 października. W gminach powiatu tureckiego wciąż jest więcej niewiadomych niż wyborczych pewniaków. Jakie wygląda giełda z nazwiskami?

Wcześniej spekulowano, że pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada. Premier rozwiał wątpliwości zapowiadając głosowanie na niedzielę, 21 października. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. Kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów.

Kto zawalczy o fotele włodarzy samorządów w powiecie tureckim?

Kawęczyn: Obecny wójt gminy Kawęczyn Jan Nowak po raz kolejny będzie miał kontrkandydatów. Najprawdopodobniej będą nimi zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Mieniem z Urządu Marszałkowskiego Rafał Gil z PSL oraz możliwe, że obecny prezes Orła Kawęczyn Krystian Krawczyk z LPS. Drugi z nich w poprzednich wyborach zyskał dobry wynik, przy czym kampania wyborcza była dość mała.

Kawęczyn to gmina z której pochodzi poseł na Sejm RP Ryszard Bartosik z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Jako takiej struktury PiS w Kawęczynie nie ma dlatego też nic nie wiadomo o jakimkolwiek kandydacie właśnie z tej frakcji.

Przykona: Nie wiadomo czy rekord w kandydowaniu będzie bił sprawujący funkcję wójta Mirosław Broniszewski. Natomiast od początku kadencji o walce w wyborach mówi Zbigniew Bartosik z LPS. W kuluarach pojawiało się również nazwisko przewodniczącego obecnej Rady Gminy Stanisława Bryla, który prawdopodobnie będzie reprezentował PiS. Niewykluczone, że podobnie jak w poprzednich wyborach kontrowersyjną kampanię poprowadzi Andrzej Marczyński.

Brudzew: Możliwe, że jest jedyną gminą w której włodarz nie będzie miał kontrkandydata. Z całą pewnością taka sytuacja nie jest do końca „zdrowa”. Nie jest jednak wykluczone, że na wójta startować będzie były wicestarosta, któremu już od dawna marzy się fotel wójta- Władysław Karski z LPS.

Władysławów: Jak dotąd oficjalnie swoją kandydaturę na wójta Władysławowa potwierdził tylko Daniel Kusz. Nieoficjalne są natomiast informacje o tym, jakoby o kolejną kadencję ubiegać miał się dotychczasowy rządzący Krzysztof Zając bądź jego aktualny zastępca Piotr Szewczyński. W przypadku Władysławowa wiele osób wskazuje także na Romualda Millinga.

Malanów: Z dużym przekonaniem można powiedzieć, że w tych wyborach kandydować będzie ponownie Sławomir Prentczyński. Raczej o fotel nie będzie starać się Józef Cajdler. Niewykluczone, że pojawi się ponownie kandydatura byłego przewodniczącego Ireneusza Augustyniaka, jak również byłego wójta Gerarda Krzeszewskiego, który w sieci prowadził dużą kontrę przeciwko panującemu obecnie wójtowi i jego ekipie. Co ciekawe w plotkach mówi się o kandydowaniu dziennikarza i sołtysa wsi Bibianna Arkadiusza Wszędybyła.

Gmina Turek: Kto chciałby natomiast zarządzać gminą Turek? W tym przypadku stawia się na obecnego wójta Karola Mikołajczyka, który konkurować miałby z Krzysztofem Bucheltem startujących w wyborach z ramienia PiS. Być może o fotel wójta w gminie Turek będzie walczył również Edward Kończak, który w poprzednich wyborach poniósł sromotną klęskę. Rolnik z Wietchinina pojawia się jednak na wszystkich lokalnych wydarzeniach politycznych, „klejąc się do PiS”. Niewykluczone jest więc, że tym razem Kończak będzie chciał wykorzystać statystyki i poparcie PiS i wystartuje pod ich banderą.

Tuliszków: Ciekawa kampania zapowiada się w Tuliszkowie, gdzie zapewne po raz kolejny o głosy zawalczy obecny burmistrz Grzegorz Ciesielski oraz prezes OSP Tuliszków i przedsiębiorca Tadeusz Wawrzyniak reprezentujący PiS. Być może szyki pomiesza tajemniczy kandydat z gór, który mówi o misji rządzenia w Tuliszkowie za poparciem frakcji obecnie rządzącej.

Dobra: O fotel burmistrza najprawdopodobniej będzie walczył cieszący się dużą sympatią dobrzan Tadeusz Gebler. Obecnie rządzący Andrzej Piątkowski cieszy się końcówką kadencji, bowiem nieoficjalnie zapowiedział, że kandydować nie będzie.

Miasto Turek: Największe emocje budzi lista potencjalnych kandydatów na burmistrza miasta Turku. Na to stanowisko typowana jest zresztą największa liczba osób. Niemal pewny jest start Romualda Antosika, a kogo jeszcze zobaczymy na liście? Część mieszkańców (szczególnie ul. Smorawińskiego) chętnie widziałaby wśród kandydatów Macieja Marczewskiego. W kuluarach pojawia się nazwisko wicestarosty Dariusza Kałużnego z ugrupowania Prawo i Sprawiedliwość i niemal pewny jest też start Waldemara Trojana reprezentującego Towarzystwo Samorządowe. Zakusy na fotel burmistrza Turku ma także podobno sam starosta Mariusz Seńko. Podobno asa w rękawie ma Rozwój i Przyszłość, które zapowiedziało, że dopiero w stosownym momencie ujawni swojego „czarnego konia”. Podobnie jest w przypadku Lokalnego Porozumienia Samorządowego, które wskazuje na osobę wiarygodną i zagrażającą faworytowi - Antosikowi. Tym razem na burmistrza z PO nie będzie kandydował „Maratończyk” Dariusz Młynarczyk, ale partyjny kolega Piotr Rybarski.

Czy będą niespodzianki i jak będzie w rzeczywistości? Zapewne przekonamy się o tym niebawem, kiedy kampania wyborcza rozkręci się na dobre.

My na chwilę obecną piszemy o potencjalnych kandydatach na włodarzy. Osobny kalejdoskop o kandydatach na radnych gmin, miast, powiatu oraz do sejmików przedstawimy w późniejszym czasie.

Dobra: Pożar w Domu Pomocy Społecznej w Skęczniewi...
TS: Obiecanki, cacanki........czyli plan Antosika ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Gość w poniedziałek, 11 lipca 2022 15:18

Tym panom karierowiczom już dziękujemy na emerytury panowie dość już nachapaliscie po 20 lat na stołkach itd

Tym panom karierowiczom już dziękujemy na emerytury panowie dość już nachapaliscie po 20 lat na stołkach itd
Gość - Turkowian w czwartek, 16 sierpnia 2018 09:25

Oj będzie się działo !!!!!! kogo wybierzemy a komu podziekujękujemy

Oj będzie się działo !!!!!! kogo wybierzemy a komu podziekujękujemy
Gość
poniedziałek, 04 grudnia 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.