Przy tegorocznych wyborach samorządowych po raz pierwszy pracować będą urzędnicy wyborczy. W całym kraju ma ich być blisko 2600. Kto będzie tę funkcję sprawować w powiecie tureckim?
Na początku roku dokonano nowelizacji Kodeksu Wyborczego. Zgodnie z nowymi postanowieniami w każdej gminie będą działa powoływani na sześć lat urzędnicy wyborczy, którzy tworzyć będą tzw. Korpus Urzędników Wyborczych. Do ich obowiązków należeć ma zapewnienie sprawnego funkcjonowania obwodowych komisji wyborczych, a zatem przygotowanie i nadzór pod kierownictwem komisarza wyborczego nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, organizowanie i prowadzenie szkoleń dla członków obwodowych komisji wyborczych czy zapewnienie dostarczenia kart do głosowania właściwym komisjom wyborczym. W celu realizacji wspomnianych zadań urzędnicy wyborczy współdziałają z organami wyborczymi oraz innymi podmiotami, a przede wszystkim z gminami. W gminach do 50 tys. mieszkańców będzie jeden urzędnik wyborczy, w gminach do 200 tys. mieszkańców – dwóch, w tych najliczniejszych jednostkach – trzech.
Funkcję urzędnika wyborczego pełnić mogą (poza pracownikami urzędów obsługujących organy administracji rządowej, samorządowej lub jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych), także inne osoby mające co najmniej pięcioletni staż pracy w tych urzędach lub ich jednostkach. Mówiąc krótko - chodzi o byłych pracowników wspomnianych urzędów. Urzędnicy za miesiąc pracy dostawać mają 4473,55 zł, ale warunkiem jest wykonywanie zadań w pełnym miesięcznym wymiarze czasu. Od tej kwoty odprowadzana będzie zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych, tak jak przy umowach cywilno-prawnych. Taka kwota nie skusiła jednak wielu chętnych - kandydatów na urzędników było o wiele mniej niż zakładano. W całym kraju, już po zakończeniu naboru, brakowało ich kilkuset.
Poniżej lista urzędników wyborczych powołanych w powiecie tureckim:
