Pierwszy powyborczy komentarz- historyczna frekwencja i monowładza

Wybory 2019

Nie ulega wątpliwości, że te wybory już przeszły do historii. Zarówno biorąc pod uwagę ich możliwy wynik, a także rekordową frekwencję w wyborach parlamentarnych po 1989 roku. Komentujemy pierwsze sondażowe wyniki wyborów do Sejmu w 2019 roku.

Kontynuacja i zaskoczenia
Sondażowe badanie exit poll przeprowadzone przez IPSOS pokazało, że wysoce prawdopodobna jest kontynuacja samodzielnych rządów Prawa i Sprawiedliwości. Pierwszy raz w nowoczesnej historii Polski po raz drugi z rzędu jedna partia zdobywa samodzielną władze, z sondażowym wynikiem 43,6% i 239 mandatami w Sejmie. Wskazuje to, że Polaków przekonały zapowiadane przez Jarosława Kaczyńskiego dalsze reformy Polski i programy socjalne.

Ogromny sukces odniosła w tych wyborach Lewica tworzona przez trzech tenorów – Czarzastego, Biedronia i Zandberga, która po czterech latach nieobecności na sejmowych salonach wraca do wielkiej polityki. Z pewnością będzie nowym powiewem w gmachu przy ul. Wiejskiej. Według IPSOS to ugrupowanie zdobyło prawdopodobnie 43 miejsca w Sejmie z poparciem na poziomie 11,9%.

Dużym zaskoczeniem jest wynik Polskiego Stronnictwa Ludowego, który w tych wyborach startował wraz z Kukiz’15. Niektóre przedwyborcze sondaże nie dawały Kosiniakowi-Kamyszowi i Kukizowi szans na przekroczenie progu wyborczego, dlatego jako sukces należy odnotować ich wynik na poziomie 9,6% z możliwymi 34 mandatami.

Po wielu latach prób jako samodzielna siła w parlamencie prawdopodobnie pojawi się ugrupowanie Janusza Korwina-Mikke, wspierane przez Narodowców Roberta Winnickiego oraz Grzegorza Braun. 6,4% daje im możliwość zdobycia 13 mandatów.

Mimo zdobycia według sondażu niemal 27,4% poparcia najmniej spektakularny sukces osiągnęła Koalicja Obywatelska. Próba skonsolidowania głównych opozycyjnych sił politycznych, tj. Platformy, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych, zaowocowała zdobyciem zaledwie 130 mandatów.

Próba czasu
Warto zwrócić uwagę, że najbardziej monolitycznym ugrupowaniem, które według sondażu weszło do Sejmu jest Prawo i Sprawiedliwość. Inne formacje to konglomeraty wielu mniejszych tworów politycznych i bardzo skomplikowane koalicje – Koalicja Obywatelska (PO, .N, Inicjatywa Polska, Zieloni), Lewica (SLD, Razem, Wiosna), Konfederacja (KORWiN, Narodowcy), Koalicja Polska (PSL i Kukiz). Czas pokaże czy były one sformowane naprędce tylko na wybory, czy jednak przetrwają próbę czasu i się nie podzielą. Tarcia i brak porozumienia w niektórych kwestiach było już widać w kampanii wyborczej.

Ogromna mobilizacja
Na pochwałę zasługuje dojrzała postawa obywatelska 61% Polaków, którzy według sondażu wzięło udział w minionych wyborach. Jest to o 11 punktów procentowych niż w 2015 roku. Niezależnie na kogo te osoby głosowały należy cieszyć się, że świadomość jak ważne są wybory wśród mieszkańców naszego kraju rośnie. Spełniając swój obowiązek wzięcia udziału w głosowaniu, włączamy się aktywnie w to co dziać się będzie w naszym kraju.

Pierwsze wrażenie
To tylko kilka słów na temat pierwszych sondażowych wyników wyborów. Wszystko, choć raczej nieznacznie, może ulec zmianie. Nie zmienia to faktu, że kadencja parlamentu 2019-2023 zapowiada się bardzo ciekawie. Różnorodność ugrupowań, poglądów i pomysłów jest ogromna. Oby udało się pogodzić to wszystko z monowładzą Prawa i Sprawiedliwości.

Wciąż czekamy na oficjalne wyniki podane przez PKW. Prawdopodobnie ukażą się one we wtorek rano. Oczywiście dla nas najciekawsze będą wyniki wyborów z okręgu konińskiego, które pokażą czy powiat turecki będzie miał reprezentanta lub reprezentantów w Sejmie pochodzących z naszego terenu.

Będziemy Państwa informować na bieżąco.
82 miliony na rozwój infrastruktury wiejskiej
Koniec ciszy. Znamy pierwsze sondażowe wyniki

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 08 czerwca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.