Transformacja i współpraca, czyli klucze do rozwoju regionu według PSL

Konferencja PSL

Politycy i członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego nie ukrywają, że mają zamiar skupić się na transformacji Wielkopolski wschodniej. Ich zdaniem potrzebne jest odnalezienie alternatywy dla przemysłu węglowego i poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą na rozwój całego subregionu.

Transformacja jest konieczna
W konferencji, która odbyła się 5 października uczestniczyli kandydatka do Sejmu Anna Majda, kandydat do Senatu Maciej Sytek, prezes PSL w Turku Mariusz Seńko, burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler, wójt gminy Brudzew Cezary Krasowski oraz przedstawiciel samorządu Województwa Wielkopolskiego Rafał Gil.

Spotkanie rozpoczął Mariusz Seńko, który przypomniał o problemach wschodniej Wielkopolski. Jak powiedział, w ostatnich latach kładziono duży nacisk na przygotowanie do transformacji gospodarczej. Należało zbudować zaplecze poprzez szkolnictwo zawodowe, a nowe szanse wypatruje się rozwiązaniach z zakresu IP. Prezes nawiązał również do głośnej w ostatnim czasie firmie Kawasaki.

-Cieszą nas deklaracje, że może firma Kawasaki pojawi się na terenie Turku. Być może obok tego powstałby też oprócz elektrowni zakład produkcyjny. Jest to naprawdę dobra informacja i jeśli by się spełniło to transfer technologii byłby potrzebny. Warunkiem jednak oprócz tej elektrowni, która nie da wielu miejsc pracy pojawi się obok zakład produkcyjny, który pozwoli również znaleźć pracę nowym osobom - mówił Mariusz Seńko.

Dodał on również, że aby można było osiągnąć cel konieczne jest pojawienie się programów, które są opracowywane, a pewne inicjatywy zostały rozpoczęte już w poprzedniej kadencji. Jednym z nich było chociażby wejście do platformy powęglowej.

W poszukiwaniu alternatywy dla węgla
- Głównym problemem z którym boryka się region wschodniej Wielkopolski jest wyczerpanie się złóż węgla, co jest bezpośrednią przyczyną likwidacji tego przemysłu. Powinniśmy skupić się na budowaniu alternatyw dla tego przemysłu. Warto wspomnieć o programie dla terenów pokopalnianych, sprawiedliwej transformacji czyli Just Transition. W roku ubiegłym w ramach mojej interpelacji dotyczącej sytuacji społęczno- gospodarczej wschodniej Wielkopolski dyskusja została rozszerzona. W marcu zostało podpisane również porozumienie czterech samorządów - miasta Konina, Powiatu Konińskiego, Koła, Tureckiego - mówiła Anna Majda, która dodała że właśnie po przedstawieniu jej interpelacji wp isano region powiatu tureckiego do programu pomocy Wielkopolski wschodniej. W konsekwencji powołano również pełnomocnika do spraw niniejszego regionu Macieja Sytka.

Kandydatka przypomniała, że będąca na terenie naszego powiatu ówczesna premier Beata Szydło obiecała, że uratuje kopalnie Adamów i Konin oraz przyjęła bryłę węgla od posła Ryszarda Bartosika, jednak na obietnicach się skończyło a Wschodnia Wielkopolska nie uzyskała pomocy od rządu przez ostatnie lata. W odpowiedzi rząd nadmienił jedynie, że głównym celem strategicznym programu jest tworzenie warunków sprzyjających wytwarzaniu energii elektrycznej z węgla brunatnego w oparciu o innowacyjne i efektywne technologie w tym również wykorzystanie węgla do produkcji paliw płynnych i gazowych.

-Pragnę zwrócić uwagę, że do końca nie wiemy jakie są to innowacyjne technologie wydobycia węgla którego praktycznie nie ma. Dlatego odpowiedz na tę interpelacje świadczy o tym, że obecny rząd nie miał pomysłu nie miał pomysłu na region Wielkopolski wschodniej- mówiła Anna Majda.

Współpraca - klucz do sukcesu
Jak powiedział obecny podczas sobotniego spotkania Maciej Sytek, współpraca to klucz do sukcesu na tym terenie, a ilość działań, które zostały podjęte pomiędzy samorządowcami, organizacjami pozarządowymi i wszystkimi osobami, które chcą działać w interesie rozwoju wielkopolski wschodniej daje bardzo pozytywne efekty. Są to między innymi deklaracja firmy Kawasaki, ale także otwarcie w Koninie nowej fabryki.

- Wierzymy, że działania, które zostały wykonane w poprzedniej kadencji przez powiat turecki, czyli przygotowanie także edukacyjne i jej wsparcie jest wielką siłą która pozwoli, żeby takie firmy jak właśnie Kawasaki mogły jednocześnie pozyskiwać dobrze wykształconych pracowników. To niesamowicie ważne bo dzięki takim działaniom istnieje szansa by odpływ młodych ludzi zatrzymać - mówił Maciej Sytek dodając, że przy wielkich inwestorach potrzeba dużej ilości małych przedsiębiorstw które będą współpracowały.

Jak wspomniał kandydat do Senatu ważne jest, by pozyskać fundusze dla tego terenu. Mówi się, że jest to możliwe dzięki Unii Europejskiej, która szykuje finanse dla samorządów i przedsiębiorstw tylko i wyłącznie z terenów wpisanych do platformy węglowej. Na przemiany w regionie wschodniej Wielkopolski potrzebne będzie także opracowanie rządowego programu.

- Wierzę, że dzięki dobrej współpracy będziemy mieszkali i żyli w jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów w Polsce bo mamy wszystkie atuty, żeby takim regionem się stać- mówił Maciej Sytek.

Głos podczas konferencji zabrał również wójt Brudzewa Cezary Krasowski.

- Nie miejmy złudzeń. Węgiel w powiecie tureckim kiedyś był ale się skończył. Złoża węgla brunatnego ponoć jest na siedem lat. Ale siedem lat to żadna perspektywa. My musimy patrzeć w przyszłość i do przodu- podkreślał wójt Brudzewa.

Jak zaznaczył Mariusz Seńko, trzeba głośno mówić o problemach regionu i to właśnie będą robić kandydaci PSL.

Wzięliśmy odpowiedzialność za stan szpitala, czyli...
Weź udział w jubileuszowym konkursie poetyckim

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 28 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.