Już dzisiaj, 13 października, w całej Polsce odbędą się wybory parlamentarne. Na kolejne cztery lata wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Wyjaśniamy jak prawidłowo oddać swój głos.
Od godz. 7.00 do godz. 21.00 otwarte będą lokale wyborcze, w których obwodowe komisje wyborcze będą czuwać nad prawidłowością głosowania. Udział w wyborach możemy wziąć w lokalu właściwym terytorialnie dla miejsca naszego zamieszkania. Po przyjściu do niego zostaniemy poproszeni o okazanie ważnego dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego naszą tożsamość – może być to dowód osobisty lub paszport.
Po weryfikacji tożsamości przez OKW otrzymamy dwie karty do głosowania, których odbiór pokwitujemy podpisem w spisie wyborców. Otrzymamy jedną kartę w kształcie płachty, na której będą nazwiska kandydatów na posłów (na szarym tle) i jedną w kształcie kartki A4, gdzie będą nazwiska kandydatów do Senatu (na żółtym tle). Każda z nich powinna być ostemplowana pieczęcią obwodowej komisji wyborczej i mieć wydrukowaną pieczęć okręgowej KW.
W każdym lokalu powinno znajdować się miejsce gwarantujące tajność głosowania, np. odpowiednia kotara. Warto zabrać ze sobą na głosowanie długopis, chociaż powinny się one znajdować także w miejscu głosowania.
Każdy z uprawnionych do głosowania, a jest nas w skali Polski niemal 30 milionów, będzie mógł oddać tylko jeden głos na kandydata do Sejmu i jeden głos na kandydata na Senatora. Oznacza to, że na każdej z otrzymanych kart będziemy mogli postawić tylko jeden znak „X” w kratce przy odpowiednim nazwisku. Postawienie więcej niż jednego krzyżyka na karcie lub brak jakiegokolwiek iksa powodować będzie nieważność naszego głosu. Znak „X” to co najmniej dwie przecinające się kreski w obrębie jednej kratki. Informacje jak głosować znajdować się będą także na każdej z kart do głosowanie w ich lewym dolnym rogu. W przypadku dalszych wątpliwości możesz zadać pytanie członkom komisji.
Na koniec wypełnione karty do głosowania wrzucamy do urny wyborczej. Przypominamy, że po pobraniu kart wyborczych nie można z nimi opuszczać lokalu wyborczego. Na tym proces naszego głosowania się zakończy, a my spełnimy swój obywatelski obowiązek.