W związku z coraz częstszymi przypadkami wizyt przedstawicieli firm oferujących audyty energetyczne oraz pomoc w uzyskaniu dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze”, informujemy, że osoby te nie działają na zlecenie ani we współpracy z gminą, urzędem gminy ani wójtem. Beneficjent programu samodzielnie i na własne ryzyko wybiera wykonawcę, który realizuje usługi związane z audytem, wykonawstwem, dostawą urządzeń czy robotami budowlanymi.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy? Aby uniknąć nieuczciwych praktyk i nieporozumień, warto przestrzegać poniższych zasad: * Doświadczenie na rynku – wykonawca powinien działać co najmniej 1 rok w branży budowlanej, remontowej lub instalacyjnej albo posiadać doświadczenie w realizacji minimum 15 inwestycji.
* Referencje – przed podjęciem decyzji warto poprosić o przedstawienie wcześniejszych realizacji lub opinii innych klientów.
* Przejrzystość oferty – rzetelna firma przygotuje szczegółową ofertę zawierającą zakres prac, harmonogram oraz kosztorys.
* Umowa pisemna – wszystkie ustalenia powinny zostać ujęte w umowie, w tym m.in. szczegóły wynikające z audytu, terminy realizacji, podział płatności, rodzaj i parametry urządzeń oraz zakres prac.
* Zachowaj ostrożność Firmy komercyjne mogą podszywać się pod instytucje publiczne, sugerując oficjalną współpracę z gminą. Nie daj się wprowadzić w błąd. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z urzędem gminy lub oficjalnym punktem konsultacyjnym programu „Czyste Powietrze”.