Jak odróżnić prawdę od manipulacji? Uniwersytet Kaliski edukuje młodzież w zakresie bezpieczeństwa w sieci

2025-03-24

Czym jest propaganda? Jak rozpoznać fake newsy? Czy można skutecznie walczyć z hejtem w internecie? A nawet – dlaczego kandydat na prezydenta jeździ na hulajnodze? Odpowiedzi na te pytania poznali uczestnicy warsztatów edukacyjnych organizowanych przez Uniwersytet Kaliski w ramach projektu #młodzi#zdrowi#bezpieczni.

Edukacja kluczem do bezpieczeństwa w sieci

W dobie masowej cyfryzacji i powszechnego dostępu do informacji niezwykle istotne jest umiejętne rozpoznawanie dezinformacji oraz unikanie manipulacji. Uniwersytet Kaliski, dbając o świadomość młodzieży, zorganizował cykl warsztatów edukacyjnych, które miały na celu pokazanie zagrożeń czyhających w sieci. Wykład inauguracyjny „Bezpieczeństwo społeczne – dezinformacja i propaganda w sieci Internet” wygłosił prof. dr hab. Piotr Dela.

Dezinformacja jest ukierunkowana na budowanie fałszywego obrazu rzeczywistości zgodnego z oczekiwaniami dezinformatora, natomiast propaganda gra na emocjach odbiorców. Współczesny świat jest pełen manipulacji medialnej, dlatego niezwykle ważne jest, aby młodzi ludzie byli świadomi, jak rozpoznać i przeciwdziałać takim praktykom  – podkreśla prof. Piotr Dela.

Praktyczne warsztaty dla uczniów

Po wykładzie uczestnicy z terenu całego regionu wśród których znalazła się również młodzież z powiatu tureckiego wzięli udział w trzech warsztatach tematycznych prowadzonych przez doświadczonych ekspertów Uniwersytetu Kaliskiego:

„W sieci bezpiecznie?” (prowadzenie: prof. dr hab. Piotr Dela) Uczniowie dowiedzieli się, jak chronić swoje dane w sieci, jak rozpoznać manipulację informacyjną oraz jak fake newsy wpływają na stabilność społeczną.

„Mowa nienawiści i hejt” (prowadzenie: dr Zofia Marciniak) Zajęcia poświęcone były problematyce agresji słownej w internecie. Uczestnicy analizowali przykłady hejtu i uczyli się metod jego zwalczania.

„Prawda, półprawda i kłamstwo” (prowadzenie: dr hab. inż. Waldemar Scheffs, prof. Uniwersytetu Kaliskiego) Podczas tych warsztatów uczniowie poznali techniki identyfikowania fake newsów oraz metody sprawdzania wiarygodności źródeł informacji.

-Warsztaty z mowy nienawiści i hejtu mają za zadanie przedstawić uczniom, studentom pokazanie współczesności- tego jakie są problemy i jak należy z nimi walczyć. Każda grupa podzielona jest na kilka zespołów i one mają za zadanie podsumować dany hejt który dostanie na kartce i wyciągnąć z niego wnioski, a następnie przedstawić pozostałym grupom. Młodzi ludzie dzięki warsztatom zrozumieją na czym polega hejt i w jaki sposób między sobą mogą przekazywać wiedzę i zniwelować, zmniejszyć to co obecnie znajduje się w danym świecie- opowiada o warsztatach dr Zofia Marciniak z Uniwersytetu Kaliskiego – Instytut Nauk o Bezpieczeństwie.

Uniwersytet Kaliski kształtuje świadomych obywateli

Projekt #młodzi#zdrowi#bezpieczni to kontynuacja wcześniejszej inicjatywy #młodzi#zdrowi, która koncentrowała się na zdrowiu fizycznym młodzieży. Nowa odsłona rozszerza tematykę o bezpieczeństwo cyfrowe, psychiczne oraz społeczne. W ramach projektu przewidziano szereg spotkań i warsztatów, które mają na celu nie tylko edukację uczniów, ale także wsparcie dla nauczycieli i rodziców.

W projekcie znajdą się m.in.: seminaria na temat bezpieczeństwa i poczucia bezpieczeństwa, spotkania dotyczące zdrowia psychicznego i fizycznego, szkolenia z pierwszej pomocy, warsztaty z samoobrony, zajęcia na temat uzależnień i ich skutków.

W całym projekcie weźmie udział ponad 700 uczniów oraz 120 nauczycieli i rodziców.

Inwestycja w edukację przyszłych pokoleń

Dzięki zaangażowaniu Uniwersytetu Kaliskiego młodzież zdobywa nie tylko teoretyczną wiedzę, ale również praktyczne umiejętności, które pomogą im w odpowiedzialnym korzystaniu z internetu. To inicjatywa, która realnie wpływa na jakość edukacji i poziom świadomości społecznej.

-Inicjatywa była bardzo ciekawa. Wszystko zrozumiałe i dobrze wyjaśnione. Najważniejsze rzeczy były odpowiednio podkreślone. Myślę, że przyda nam się to nie tylko w szkole, ale również i w życiu. Dobrze jest odróżnić prawdę od fałszu, a wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń na nas czyhających- podsumowują uczestnicy projektu #młodzi#zdrowi#bezpieczni.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II.

Zostaw komentarz

Szukaj

Najnowsze wiadomości

Redakcja

Adres:
Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173

 

e-Mail:
kblaszczyk@iturek.net
redakcja@iturek.net
reklama@iturek.net

Archiwum

Poprzednia wersja serwisu
dostępna jest pod adresem:

old.iturek.net