Rada Gminy Malanów mówi „nie” petycji w sprawie imigrantów

2025-05-16

Podczas sesji rady gminy Malanów, która odbyła się 15 maja radni podjęli decyzję o uznaniu petycji złożonej przez mieszkańca gminy za niezasługującą na uwzględnienie. Dokument dotyczył postulatu podjęcia uchwały mającej na celu przeciwdziałanie tworzeniu ośrodków dla nielegalnych imigrantów na terenie gminy. Jak wyjaśniono, proponowane działania wykraczają poza ustawowe kompetencje samorządu. Decyzja ta wpisuje się w ramy prawne określające zakres działania organów gminy i podkreśla konieczność respektowania granic wyznaczonych przez obowiązujące przepisy.

Petycja złożona 22 kwietnia trafiła zgodnie z procedurą do komisji skarg, wniosków i petycji. W dokumencie mieszkaniec domagał się podjęcia przez radę gminy uchwały zobowiązującej władze wykonawcze do „użycia wszelkich prawnych metod, aby nie dopuścić do utworzenia na terenie gminy jakichkolwiek ośrodków dla nielegalnych imigrantów”.

Choć intencja była jasna i z pewnością rezonowała z poglądami części lokalnej społeczności, to sama treść petycji okazała się poza zasięgiem prawnych możliwości działania rady. Komisja nie miała wątpliwości – postulaty wykraczają poza kompetencje gminy, a tym samym nie mogą być przez nią formalnie procedowane.

Radni zgodzili się z tą opinią i w czwartkowym głosowaniu petycja została uznana za niezasługującą na rozpatrzenie. Na gruncie emocji społecznych i narastającej ogólnopolskiej debaty o polityce migracyjnej petycja był wyrazem niepokoju oraz obywatelskiego zaangażowania. Jednak samorząd gminny – jak wynika z analizy komisji skarg, wniosków i petycji – nie może podejmować uchwał, które wykraczają poza jego kompetencje określone w ustawie o samorządzie gminnym.

„Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa” – przypomniano, powołując się na art. 7 Konstytucji RP. A prawo, choć elastyczne w interpretacji, nie pozostawia miejsca na samodzielne decydowanie w kwestiach, które ustawowo zastrzeżone są dla administracji rządowej. Migracja, ochrona granic czy status cudzoziemców – to domeny władz centralnych, a nie samorządu terytorialnego.

Choć formalnie petycja nie została uwzględniona, sesja nie zakończyła się bez jednoznacznego sygnału ze strony radnych. Karol Płuciennik, przewodniczący rady gminy Malanów, odczytał wspólne stanowisko, pod którym podpisali się wszyscy obecni radni.

W dokumencie podkreślono, że Rada Gminy w ramach swoich kompetencji będzie postępować zgodnie z przepisami prawa i z poszanowaniem interesu wspólnoty samorządowej. Zadeklarowano również, że dołożone zostaną wszelkie starania zmierzające do zapewnienia porządku publicznego oraz bezpieczeństwa mieszkańców i ich rodzin. Co istotne, w stanowisku wyraźnie zaznaczono, że wszelkie próby lokowania nielegalnych imigrantów na terenie gminy spotkają się ze stanowczym sprzeciwem – oczywiście w granicach i formach przewidzianych przez obowiązujące prawo. Radni chcieli w ten sposób zaznaczyć, że choć nie mogą podjąć formalnych działań postulowanych w petycji, nie oznacza to braku wrażliwości na temat. „Stanowisko podjęto po to, aby było jasne, że rada nie popiera nielegalnej imigracji” – podkreślono podczas sesji.

1 komentarzy

Kacper 2025-05-19 - 21:13

HAHAHA „rada nie popiera nielegalnej imigracji” stwierdzili radni z pisu który sprzedawał na prawo i lewo wizy HAHAHA

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Szukaj

Najnowsze wiadomości

Redakcja

Adres:
Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173

 

e-Mail:
kblaszczyk@iturek.net
redakcja@iturek.net
reklama@iturek.net

Archiwum

Poprzednia wersja serwisu
dostępna jest pod adresem:

old.iturek.net