KAS przypomina: jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjne

2025-04-15

Ulga termomodernizacyjna jest jedną z najbardziej popularnych ulg w podatku PIT.
Z tej ulgi mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych, którzy ponieśli wydatki na termomodernizację.
Maksymalnie w ramach tej ulgi można odliczyć 53 tys. zł.

Z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej).

Termomodernizacja domu to wszystkie ulepszenia, które zmniejszają zapotrzebowanie na energię dostarczaną na ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej oraz ogrzewanie do budynków mieszkalnych, lub zmniejszają straty energii. Termomodernizacja dotyczy też całkowitej lub częściowej zamiany źródeł energii na źródła odnawialne.

Jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej

Wydatki, które można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej są wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Szczegółowe informacje na temat tych wydatków, w tym katalogi materiałów budowlanych, urządzeń i usług, które można uwzględnić w rozliczeniu PIT, są dostępne na stronie podatki.gov.pl.

Wydatki te można odliczyć jeśli dotyczą przedsięwzięcia, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek. Podstawą odliczenia jest faktura VAT.

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć tylko te wydatki, które nie zostały sfinansowane lub dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Jak obliczyć ulgę

Ulgę termomodernizacyjną można odliczyć od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej, lub podatkiem liniowym, albo przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Wydatki, które nie znalazły pokrycia w dochodzie (przychodzie) podatnika za rok podatkowy, w którym je poniósł, można odliczyć w kolejnych latach, jednak nie dłużej niż przez 6 kolejnych lat.

Szczegółowe warunki jakie należy spełnić, aby móc skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej oraz odpowiedzi na często zadawane pytania są dostępne na stronie: podatki.gov.pl.

Zostaw komentarz

Szukaj

Najnowsze wiadomości

Redakcja

Adres:
Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173

 

e-Mail:
kblaszczyk@iturek.net
redakcja@iturek.net
reklama@iturek.net

Archiwum

Poprzednia wersja serwisu
dostępna jest pod adresem:

old.iturek.net