Kontrakty w ramach programu SAFE trafiają do polskich firm. Wśród beneficjentów także przedsiębiorstwo z Turku

2026-05-30

Polskie przedsiębiorstwa z sektora obronnego i bezpieczeństwa realizują kolejne kontrakty związane ze wzmacnianiem krajowych zdolności obronnych. Wśród firm uczestniczących w projektach wspieranych przez program SAFE (Security Action for Europe) znajduje się także przedsiębiorstwo Miranda Textiles z Turku.

Firma stanęła na czele konsorcjum, które tworzą Miranda Sp. z o.o., Lubawa S.A. oraz Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej. Konsorcjum podpisało z Agencją Uzbrojenia umowę o wartości około 586 mln zł netto na realizację zadania pod nazwą „Maskowanie i pozoracja dla systemu Wisła II”.

Projekt dotyczy dostawy rozwiązań związanych z maskowaniem i pozoracją dla programu Wisła II, będącego kluczowym elementem polskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu. Program opiera się na systemach Patriot oraz zintegrowanym systemie dowodzenia IBCS (Integrated Battle Command System), które mają zwiększyć skuteczność ochrony polskiej przestrzeni powietrznej.

Kontrakt jest jednym z przedsięwzięć realizowanych w ramach działań mających na celu rozwój krajowego przemysłu obronnego oraz wzmacnianie bezpieczeństwa państwa. Udział polskich przedsiębiorstw w tego typu projektach pozwala na wykorzystanie krajowych kompetencji technologicznych i produkcyjnych przy realizacji strategicznych programów modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP.

Podczas uroczystości podpisania umowy firmę Miranda reprezentował prezes Grzegorz Dybus, który był jednym z sygnatariuszy kontraktu. Zawarta umowa stanowi istotny element współpracy pomiędzy sektorem przemysłowym, instytutami badawczymi oraz administracją odpowiedzialną za modernizację polskich sił zbrojnych.

Realizacja projektu ma przyczynić się zarówno do zwiększenia zdolności operacyjnych systemu Wisła, jak i do dalszego rozwoju kompetencji polskich przedsiębiorstw działających w obszarze nowoczesnych technologii obronnych.

Zostaw komentarz

Szukaj

Najnowsze wiadomości

Redakcja

Adres:
Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173

 

e-Mail:
kblaszczyk@iturek.net
redakcja@iturek.net
reklama@iturek.net

Archiwum

Poprzednia wersja serwisu
dostępna jest pod adresem:

old.iturek.net