W nawiązaniu do artykułu dotyczącego uciążliwego zapachu na terenie Turku, pragniemy w jednoznaczny sposób odnieść się do pojawiających się zarzutów.
Przede wszystkim informujemy, że w ubiegłym roku – w kwietniu i maju – po zgłoszeniach mieszkańców Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przez miesiąc prowadził szczegółową kontrolę pracy oczyszczalni ścieków. Kontrola ta nie wykazała żadnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu instalacji.
Nieprawdziwe są zarzuty, jakoby oczyszczalnia była źródłem opisywanego zapachu lub że jego emisja jest w jakikolwiek sposób sterowana. Oczyszczalnia działa w sposób ciągły, zgodnie z technologią. Ścieki przepływają przez instalację przez około 16 godzin i jest to proces, którego nie da się zatrzymać, „wyłączyć” ani tym bardziej sterować zapachem – np. wstrzymać go na czas kontroli, a później „wypuścić”. Tego typu sugestie są technologicznie niemożliwe do zrobienia. Instalacja pracuje nieprzerwanie, niezależnie od pory dnia czy prowadzonych kontroli.
Niemniej w odpowiedzi na pojawiające się wątpliwości deklarujemy pełną otwartość. Jesteśmy gotowi w każdej chwili umożliwić zainteresowanym mieszkańcom wejście na teren oczyszczalni, aby mogli na miejscu przekonać się, czy zapach rzeczywiście pochodzi z tego obiektu. W tym celu prosimy dzwonić na numer 515 201 412.
Odnosząc się do kolejnego zarzutu – nieprawdą jest, że problem zapachu pojawił się po modernizacji oczyszczalni. Modernizacja została zakończona w 2022 roku, czyli cztery lata temu. Tymczasem część mieszkańców wskazuje, że uciążliwości trwają od około roku. Te fakty są ze sobą sprzeczne.
Podkreślamy, że oczyszczalnia działa zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jednocześnie jesteśmy otwarci na dalszą współpracę i wyjaśnianie sprawy, aby wspólnie ustalić rzeczywiste źródło problemu.
W załączeniu prezentujemy najistotniejsze fragmenty wyników kontroli WIOŚ z ubiegłego roku.
Zarząd PGKiM Sp. z o.o.







