„Służba Sąsiedzka” to internetowa prowokacja. Uważajmy na fałszywe komunikaty

2026-04-09

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych, szczególnie na lokalnych grupach typu „spotted”, zaczęły pojawiać się wpisy informujące o rzekomym rozpoczęciu działalności przez tzw. „Służbę Sąsiedzką” na terenie Turku. Publikacje sugerują, że nowa inicjatywa obywatelska ma dbać o porządek i bezpieczeństwo w mieście poprzez dokumentowanie wykroczeń mieszkańców oraz zgłaszanie ich odpowiednim służbom. Prosimy zachować ostrożność i ograniczyć zaufanie.

Według treści publikowanych postów „Służba Sąsiedzka – Turek” przedstawia się jako oddolna inicjatywa mieszkańców. Autorzy wpisów twierdzą, że ich celem jest monitorowanie i zgłaszanie przypadków łamania przepisów, takich jak nieprawidłowe parkowanie, zakłócanie ciszy nocnej, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, palenie papierosów w przestrzeni wspólnej, przechodzenie w miejscach niedozwolonych czy zastawianie dróg ewakuacyjnych.

W jednym z komunikatów zapowiedziano nawet „audyt bezpieczeństwa klatek schodowych” w blokach na terenie Turku. Rzekomi przedstawiciele organizacji mieliby korzystać z domofonów, by dostać się do części wspólnych budynków i prowadzić kontrole.

Najważniejsza informacja dla mieszkańców jest taka, że Policja nie ma żadnego związku z tego typu inicjatywą. Funkcjonariusze zalecają ostrożność wobec podobnych akcji i apelują, by nie ufać bezkrytycznie treściom publikowanym w internecie.

O tym, że mamy do czynienia z fałszywą informacją, świadczy przede wszystkim schemat działania. Niemal identyczne wpisy pojawiły się już wcześniej na facebookowych grupach wielu miast w Polsce, między innymi w Staszowie, Otwocku, Włocławku, Jastrzębiu-Zdroju, Luboniu, Dzierżoniowie, Radziejowie, Redzie i Mysłowicach. Za każdym razem treść była bardzo podobna, zmieniała się jedynie nazwa miejscowości. Podejrzenia wzbudzają również dołączane do wpisów grafiki. Zdjęcia przedstawiające rzekomych członków „Służby Sąsiedzkiej” zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Wskazują na to nienaturalne oświetlenie, sztucznie wyglądające detale oraz błędne napisy na odzieży, takie jak „słuźba” zamiast „służba” czy „śasiedzka” zamiast „sąsiedzka”. Dziennikarze zajmujący się weryfikacją informacji potwierdzili, że obrazy noszą cechy materiałów stworzonych przez AI. Nie wiadomo, czy publikowanie takich treści to tylko nieudany żart, czy celowo zaplanowana akcja dezinformacyjna. Pewne jest jednak to, że tego typu wpisy bardzo łatwo wywołują emocje, niepokój i wzajemną nieufność między mieszkańcami. Dlatego apelujemy do mieszkańców Turku o rozwagę.

Nie wierzmy bezrefleksyjnie we wszystko, co pojawia się w mediach społecznościowych. Zanim udostępnimy sensacyjną informację lub damy się wciągnąć w internetową dyskusję, warto sprawdzić źródło, zweryfikować fakty i zachować krytyczne myślenie. To najlepsza ochrona przed manipulacją i dezinformacją.

Zostaw komentarz

Szukaj

Najnowsze wiadomości

Redakcja

Adres:
Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173

 

e-Mail:
kblaszczyk@iturek.net
redakcja@iturek.net
reklama@iturek.net

Archiwum

Poprzednia wersja serwisu
dostępna jest pod adresem:

old.iturek.net