Pięć zestawów wierszy, z których trzy zakwalifikowały się do finału, nadesłano na I konkurs pod nazwą Poetycki Tuliszków. Pierwsze miejsce zajął utwór pod tytułem „Oko artysty”, opatrzony godłem Masza, pod którym ukryła się Mariola Maciaszek. Drugie miejsce przyznano za wiersz „Egzystencja” autorce z godłem Lucy, który przybrała Elżbieta Pawlicka, natomiast trzecią nagrodę otrzymał Feniks, czyli Mariusz Grunert za utwór „Pustynie miast”.
Podsumowanie konkursu zaplanowano nieprzypadkowo 21 marca, bo oprócz tego, że witamy dziś kalendarzową wiosnę, to obchodzimy także Światowy Dzień Poezji. Burmistrz Ewelina Piwońska-Kubiak, podziękowała uczestnikom, zdradzając, że sama także pisze wiersze okolicznościowe, podzieliła się również bardzo optymistyczną refleksją z akcji czytania wierszy dzieciom w bibliotece. Okazuje się, że najmłodsi są otwarci na poezję, chętnie je słuchają, nawet jeśli jest trudna w odbiorze. Wraz z dorastaniem ta otwartość gdzieś umyka. I po to właśnie, by poezję w sercach dorosłych zachować od zapomnienia, trzy instytucje: Urząd Gminy i Miasta Tuliszków, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Tuliszkowie powołały do życia Poetycki Tuliszków. Ufundowały też nagrody, które wręczali przedstawiciele tych instytucji: burmistrz Ewelina Piwońska-Kubiak za pierwsze miejsce, dyrektor biblioteki Małgorzata Ast za miejsce trzecie i dyrektor Mirosław Rojek za miejsce drugie.
Zanim konkurs rozstrzygnięto, goście wysłuchali wykładu z serii Spotkań z Filozofią. Prelekcja dyrektora Mirosława Rojka, pt. „Jak być ze sobą” – nie mogło być inaczej w takim dniu – mówiła o poezji, która pozwala poznać siebie, otwiera na świat i uczy rozmawiać.
źródło: MGOK Tuliszków









