Sytuacja w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Turku wzbudza coraz większe emocje i rodzi u wielu pytania o zasadność podejmowanych działań. Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Tureckiego padło pytanie o zabezpieczenie oddziału chirurgicznego oraz o kwestie umów dla pracowników oddziału ginekologiczno-położniczego.
Oddział chirurgiczny: negocjacje w toku, konkretów brak
Radny Krzysztof Świerk podczas sesji Rady Powiatu Tureckiego chciał poznać aktualną sytuację dotyczącą zabezpieczenia oddziału chirurgicznego i statusu umów personelu.
Starosta Jan Smak zapewniał, że sytuacja jest kontrolowana, ale nie można ujawnić szczegółów przed radą społeczną ds. szpitala, zaplanowaną na 30 stycznia. Podkreślił również, że informacje o zmianach organizacyjnych zostaną przedstawione na kolejnej sesji powiatowej.
Radny nie ukrywał swojego niezadowolenia z takiej odpowiedzi. W jego opinii brak jednoznacznej deklaracji dotyczącej zabezpieczenia chirurgii budzi poważne obawy co do transparentności działań władz powiatu.
Dyrektor SP ZOZ Turek Jacek Sawicki zapewnił jednak, że nie ma żadnego zagrożenia dla funkcjonowania oddziałów i że wszelkie zmiany są przeprowadzane w sposób kontrolowany. Jak natomiast podkreślił negocjacje dotyczące personelu nadal trwają dlatego nie jest zasadne omawianie ich na publicznej sesji.
Poinformował on również, że oddział pracuje obecnie podobnie jak w grudniu i z taką samą ilością oddziałów, które są zabezpieczone personalnie. Dodał, że na chwilę obecną nie przewiduje się w tej kwestii żadnych zmian.
Burza na ginekologii: protest personelu
Wiele kontrowersji wzbudziła decyzja o zmianie kierownika oddziału ginekologiczno-położniczego. Pracownicy szpitala wyrazili swój sprzeciw wobec planów odwołania dr. Marka Bakalarza, który od 20 lat zarządza oddziałem i – zdaniem protestujących – zbudował zgrany i doświadczony zespół.
Według personelu nie ma żadnych merytorycznych ani ekonomicznych przesłanek do podjęcia takiej decyzji. Zastrzeżenia protestujących budzi także osoba planowanego następcy, dr. Marka Neuberga.
Czekając na plan naprawczy
W najbliższych tygodniach radni powiatu będą mieli okazję zapoznać się z planem naprawczym szpitala, który może określić kierunki dalszych zmian i wpłynąć na funkcjonowanie placówki. Przedstawiony plan będzie zweryfikowany, a jego ostateczna wersja przedstawiona. Od radnych zależeć będzie czy zostanie zatwierdzony czy też odrzucony. Przedstawione rozwiązania mogą mieć kluczowe znaczenie dla przyszłości SP ZOZ Turek oraz dla pacjentów korzystających z jego usług.