Wójt Jan Gruca z jednogłośnym absolutorium. Rada Gminy Kawęczyn podsumowała rok 2025

2026-06-23

Jedna z najważniejszych sesji w kalendarzu samorządowym odbyła się w Gminie Kawęczyn. Podczas posiedzenia Rady Gminy radni zajęli się oceną wykonania budżetu oraz działalności władz gminy w minionym roku. Kluczowym punktem obrad było przedstawienie „Raportu o stanie Gminy Kawęczyn za 2025 rok”, a następnie głosowanie nad udzieleniem wójtowi wotum zaufania oraz absolutorium.

Wójt Gminy Kawęczyn Jan Gruca przedstawił radnym najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania samorządu, zrealizowanych inwestycji oraz działań podejmowanych na rzecz mieszkańców. Po debacie nad raportem Rada Gminy jednogłośnie udzieliła wójtowi wotum zaufania, a następnie również jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie absolutorium za wykonanie budżetu za 2025 rok. Sprawozdanie finansowe z realizacji budżetu przedstawiła skarbnik Gminy Kawęczyn Edyta Balcerzak. Jak wynika z danych finansowych, rok 2025 gmina zamknęła nadwyżką budżetową w wysokości około 2,5 mln zł. Dochody budżetu zostały wykonane na poziomie 51,1 mln zł, co stanowiło 93 proc. założonego planu. Wydatki wyniosły natomiast 48,5 mln zł, czyli 76 proc. planowanych środków. Istotną część budżetu stanowiły wydatki majątkowe, czyli środki przeznaczone na inwestycje. W 2025 roku wyniosły one 14,4 mln zł, co oznacza wykonanie na poziomie 59 proc. planu. Środki te pozwoliły na realizację szeregu przedsięwzięć infrastrukturalnych i rozwojowych na terenie całej gminy.

Wśród najważniejszych działań znalazły się inwestycje drogowe. W 2025 roku wybudowano, przebudowano lub wyremontowano ponad 2,5 km dróg gminnych. Wartość tych zadań wyniosła 2 611 209 zł. Zrealizowano między innymi budowę drogi wewnętrznej w Tokarach Pierwszych o długości 572 metrów i wartości 791 715,54 zł, przebudowę drogi gminnej w Głuchowie na odcinku 600 metrów za 235 231,23 zł, budowę drogi w Kawęczynie na działce nr 45 o długości 224 metrów za 231 027,65 zł, a także przebudowę kolejnych odcinków w Kawęczynie, Wojciechowie–Marianowie oraz Żdżarach. Samorząd prowadził również przygotowania do kolejnych inwestycji drogowych, wykonując dokumentacje projektowe dla następnych odcinków, m.in. w Kowalach Pańskich, Żdżarach, Milejowie, Dzierzbotkach oraz Marianowie Kolonii. Ważnym elementem działań gminy była poprawa bezpieczeństwa i jakości przestrzeni publicznej. W 2025 roku rozbudowywano oświetlenie uliczne, zamontowano 29 nowych opraw na istniejących słupach, a na ten cel przeznaczono 56 tys. zł. Kontynuowano także inwestycje związane z gospodarką wodno-kanalizacyjną. Wśród nich znalazła się przebudowa stacji uzdatniania wody w Tokarach Pierwszych o wartości 773 670 zł oraz przygotowanie dokumentacji dla kolejnych zadań wodociągowych i kanalizacyjnych. Rok 2025 był również ważny dla oświaty. Zakończono przebudowę Przedszkola Gminnego „Kasztanowe Ludki” w Kowalach Pańskich. Inwestycja obejmująca przebudowę i pełne wyposażenie placówki kosztowała 3 554 394,58 zł.

Gmina Kawęczyn korzystała także z możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych. W 2025 roku złożono 20 wniosków o dofinansowanie projektów o łącznej wartości ponad 31,1 mln zł, a wnioskowane wsparcie wyniosło blisko 26 mln zł. Dziewięć projektów otrzymało pozytywną ocenę i uzyskało dofinansowanie. Do największych przedsięwzięć należały projekty związane z odnawialnymi źródłami energii, modernizacją infrastruktury oraz rozwojem przestrzeni publicznej. Projekt montażu instalacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych opiewa na kwotę 4 258 462,94 zł, przy dofinansowaniu 2 980 924,05 zł.

Zakończona została również modernizacja oczyszczalni ścieków oraz budowa sieci kanalizacyjnej. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 4 034 400 zł, z czego 3 mln zł stanowiło dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład. W planach znalazła się także budowa Gminnego Domu Kultury w Kawęczynie – projekt o wartości 15 076 251,62 zł, z dofinansowaniem 13 528 076,95 zł.

– Współpraca w 2025 roku była piękna, rok był bardzo dobry, ale myślę, że rok 2026 będzie jeszcze lepszy – mówił wójt Jan Gruca, dziękując wszystkim za działań od podejmowane w ubielonym roku.

Na zakończenie sesji nie zabrakło podziękowań za współpracę i zaangażowanie w realizację zadań gminy. Szczególne podziękowania wyraził przewodniczący rady gminy Łukasz Mila oraz wiceprzewodniczący Sylwester Kasprzak. Radni oraz pracownicy samorządu przekazali wójtowi Janowi Grucy gratulacje związane z otrzymanym jednogłośnie wotum zaufania i absolutorium, wręczając mu kwiaty. Symboliczne bukiety przekazano też zastępcy wójta Elżbiecie Tomczak oraz skarbnik gminy Edycie Balcerzak.

Zostaw komentarz

Szukaj

Najnowsze wiadomości

Redakcja

Adres:
Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173

 

e-Mail:
kblaszczyk@iturek.net
redakcja@iturek.net
reklama@iturek.net

Archiwum

Poprzednia wersja serwisu
dostępna jest pod adresem:

old.iturek.net