W powiecie tureckim edukacja zdrowotna, mimo że ma wspierać młodych ludzi w dbaniu o kondycję fizyczną i psychiczną, cieszy się zaskakująco małym zainteresowaniem. Najnowsze dane z lokalnych szkół średnich pokazują, że na zajęcia te uczęszcza zaledwie garstka uczniów – zaledwie 29 osób spośród niemal dwóch tysięcy uprawnionych. Dla porównania, w skali kraju w podobnych programach uczestniczy średnio co piąty uczeń liceum. Skąd tak ogromna różnica? Czy młodzież nie widzi sensu w takich lekcjach, czy może problem tkwi w sposobie ich organizacji?
Analiza danych dotyczących uczestnictwa uczniów w zajęciach z edukacji zdrowotnej w szkołach średnich powiatu tureckiego za rok szkolny 2025/2026 wskazuje na bardzo niskie zainteresowanie tym przedmiotem. Spośród 1913 uczniów objętych programem nauczania jedynie 29 zadeklarowało udział w zajęciach, co stanowi zaledwie 1,5 proc. populacji. Wynik ten jest zdecydowanie niższy od średniej krajowej.
W liceach ogólnokształcących powiatu tureckiego sytuacja wygląda szczególnie niekorzystnie. W I Liceum Ogólnokształcącym w Turku, spośród 815 uczniów objętych programem, jedynie 8 osób (0,98 proc.) zdecydowało się uczestniczyć w edukacji zdrowotnej. Dla porównania, według danych ogólnopolskich, na zajęcia te zapisuje się około 21 proc. uczniów liceów. Oznacza to, że zainteresowanie w powiecie tureckim jest ponad dwudziestokrotnie niższe niż przeciętnie w kraju.
Jeszcze słabiej prezentują się wyniki w szkołach technicznych i branżowych. W Zespole Szkół Technicznych w Turku (zarówno w technikum, jak i w branżowej szkole I stopnia) nie odnotowano żadnych zgłoszeń. W skali ogólnopolskiej w technikach uczestniczy około 9 proc. uczniów, a w szkołach branżowych – 18 proc. Brak uczestników w tych placówkach stanowi poważny sygnał o braku zainteresowania.
W Zespole Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich, gdzie z 357 uczniów objętych programem edukacji zdrowotnej jedynie 1 osoba zadeklarowała udział w zajęciach (0,28 proc.).
Pewnym wyjątkiem jest Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Turku, gdzie z 30 uczniów objętych programem aż 20 (66,7 proc.) bierze udział w edukacji zdrowotnej.
Podsumowując, poziom uczestnictwa uczniów szkół średnich powiatu tureckiego w edukacji zdrowotnej jest drastycznie niski w porównaniu z wynikami ogólnopolskimi. Edukacja zdrowotna, która w założeniu miała stanowić istotny element profilaktyki zdrowotnej i kształtowania prozdrowotnych postaw, wymaga nie tylko w kraju ale i w regionie tureckim zdecydowanego wsparcia.






2 komentarze
Uczniowie się boją, że poziom nauczania tego przedmiotu będzie taki jak pozostałych i bez korepetycji nie ujedziesz.
Nie ma przymusu to nie ma uczniów.Gdyby wrócił PiS(oby nigdy) do władzy to zrobią im z powrotem Czarnkowy HiT i będą żałować ,że nie ma Edukacji zdrowotnej dobrowolnej.