Która sowa ma najlepszy słuch? Która sowa jest najbardziej osiadłą z sów, a która wędrującą? Która sowa nie zamieszkuje dziupli a jedynie gniazda po innych ptakach? Gdzie znajdują się uszy sowy? Na te i na wiele innych pytań odpowiadali uczestnicy tegorocznej Nocy Sów podczas quizu wiedzy o sowach.
Konkurs odbył się na zakończenie prelekcji gościa dr Romualda Mikuska, który opowiadał o sowach zamieszkujących nasz kraj, o ich ciekawych zachowaniach, miejscach gniazdowania, odbywanych lęgach, niesamowitych zdolnościach, czy zaskakującej budowie ciała. Wszystkie drużyny wykazały się ogromną wiedzą, spostrzegawczością i doskonałą pamięcią a odpowiedzi na pytania padały wprost błyskawicznie. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz zwycięzcom quizu.
Mamy nadzieję, że zarówno mali jak i duzi uczestnicy Nocy Sów, bawili się świetnie również podczas warsztatów. Badanie wypluwek uszatek i ich zawartości przysporzyło nie jednemu kłopot, czy to nornik, czy myszarka polna, a może leśna? Na szczęście, gdy mikroskop, lupa oraz klucz do rozpoznawania czaszek gryzoni i ptaków nie dawały rady, w najtrudniejszych przypadkach wszelkie niejasności rozwiewał nasz sowi przewodnik dr Romuald Mikusek.
Dla najmłodszych dzieci przygotowano ptasie modele do wykonania, które przyciągnęły o dziwo również wielu dorosłych. Już wiemy w co za rok będą się bawić na warsztatach
Nocny spacer na nasłuchiwania był ostatnim punktem wydarzenia. Przez cały czas towarzyszyły nam głosy wędrujących gęsi białoczelnych. Niestety puszczyki tym razem milczały. Może obserwowały z góry zdziwione, kto tak licznie wyruszył całkiem w ciemności do turkowskiego lasu Nadleśnictwo Turek , bo tu właśnie odbywał się spacer za zgodą Nadleśniczego Łukasza Wyrzykowskiego.
Szczególne brawa należą się najmłodszym uczestnikom, którzy dzielnie wędrowali do samego końca wytrwale nasłuchując sów.
–W imieniu wszystkich członków Turkowskiej Grupy Lokalnej OTOP dziękuję dr Romualdowi Mikuskowi za piękne i ciekawe opowieści o sowach, poprowadzenie warsztatów i spaceru po lesie w poszukiwaniu sów i cudowną charyzmę, którą przyciągnął naszą uwagę, ciekawość i skradł serca. Dziękuję Dyrektorowi Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera za udostępnienie lokum na zorganizowanie Nocy Sów , co staje się już pomału naszą tradycją.
Dziękuję Prezesowi Stowarzyszenie Bociany i ludzie przyroda i zdrowie za ufundowanie pamiątkowych odblasków z sowami oraz naszych zdjęć na wystawę.Dziękuję OTOP – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków za możliwość zorganizowania tego wydarzenia dzięki finansowemu wsparciu z tegorocznego Minigrantu. Dziękuję Kasi Kąciak za napisanie pięknej, edukacyjnej „Bajki o trzech dzięciołach” , którą odegraliśmy dla Was na rozpoczęcie tegorocznej Nocy Sów. A przede wszystkim dziękujemy Wam kochani uczestnicy za liczne przybycie i wspólnie spędzony czas wśród ciut zakręconych pozytywnie i sowio miłośników ptaków- czytamy na facebook’u Grupy OTOP.












