We wtorek, 18 lutego 2025 r. pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Turku przeprowadzili spotkanie edukacyjne poświęcone szczepieniom ochronnym dla kobiet w ciąży.
Podczas wydarzenia wyjaśniano, na czym polega szczepienie przeciw krztuścowi, dlaczego jest ono kluczowe dla zdrowia noworodków, gdzie i jak można się zaszczepić. Uczestnicy mieli również okazję porozmawiać o bezpieczeństwie i korzyściach związanych z tym szczepieniem oraz skorzystać z punktu informacyjno-edukacyjnego, gdzie dostępne były materiały edukacyjne na ten temat.
Krztusiec, znany także jako koklusz, to wysoce zakaźna choroba bakteryjna atakująca układ oddechowy. Szczególnie niebezpieczna jest dla noworodków i niemowląt, które jeszcze nie otrzymały pierwszej dawki obowiązkowego szczepienia ochronnego (podawanej w drugim miesiącu życia). Objawy krztuśca obejmują silne napady kaszlu, które mogą prowadzić do problemów z oddychaniem, a nawet groźnych powikłań, takich jak zapalenie płuc czy uszkodzenia neurologiczne. Szczepienie przeciw krztuścowi zaleca się kobietom między 27. a 36. tygodniem ciąży. W przypadku zagrożenia przedwczesnym porodem możliwe jest podanie szczepionki już po 20. tygodniu ciąży – decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz prowadzący. Szczepienie odbywa się w schemacie jednodawkowym, bez konieczności uzyskiwania skierowania czy zaświadczenia. Największą zaletą szczepienia kobiet w ciąży jest to, że wytworzone przeciwciała przenikają przez łożysko do organizmu dziecka, zapewniając mu ochronę od pierwszych dni życia, zanim samo będzie mogło zostać zaszczepione.
Bezpłatne szczepienia przeciwko krztuścowi dla kobiet w ciąży można wykonać w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Wystarczy:
* zgłosić się do swojego lekarza POZ i umówić termin szczepienia,
* przyjść na wizytę i poddać się szczepieniu w wyznaczonym terminie.
