Tadeusz Gebler z poparciem rady. Wotum zaufania i absolutorium za 2025 rok

2026-06-25

Rada miejska w Dobrej podczas sesji absolutoryjnej udzieliła burmistrzowi Dobrej Tadeuszowi Geblerowi zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium za wykonanie budżetu za 2025 rok. W obu głosowaniach tylko jeden radny wstrzymał się od głosu.

Przed podjęciem uchwały w sprawie wotum zaufania burmistrz przedstawił raport o stanie gminy za 2025 rok. Dokument obejmował szeroki zakres działań realizowanych przez samorząd w minionym roku. W raporcie o stanie gminy za 2025 rok wskazano m.in. na realizację inwestycji drogowych i kanalizacyjnych, zakończenie rewitalizacji Małego Rynku w Dobrej, modernizację hali sportowej w Długiej Wsi, termomodernizację budynku MGOPS, zakup pojazdu dla ŚDS w Żeronicach oraz przedsięwzięcia związane z bezpieczeństwem publicznym, oświetleniem ulicznym i ochroną środowiska. Wśród najważniejszych zrealizowanych przedsięwzięć znalazły się m.in. modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w hali sportowej w Długiej Wsi o wartości 286 tys. zł, zakup auta przystosowanego do przewozu osób z niepełnosprawnościami dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Żeronicach za blisko 278 tys. zł, budowa kanalizacji sanitarnej w Chrapczewie i Linnem oraz dodatkowego odcinka sieci w Chrapczewie, budowa 600-metrowego odcinka drogi asfaltowej w Młynach Piekarskich, a także zakończenie rewitalizacji placu Mały Rynek w Dobrej. Realizowano również inwestycje związane z oświetleniem ulicznym, termomodernizacją budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, modernizacją stadionu w Długiej Wsi, projektem „Cyberbezpieczna Gmina Dobra”, zakupem radiowozu dla Komisariatu Policji w Dobrej oraz działaniami dotyczącymi ochrony ludności i obrony cywilnej. Wśród przedsięwzięć znalazły się także projekty realizowane w ramach programu „Pięknieje Wielkopolska Wieś”, konserwacja rzeki Teleszyny, nasadzenia drzew miododajnych oraz wsparcie dla Państwowej Straży Pożarnej i prace konserwatorskie przy obiektach parafialnych.

Przedstawiając raport, burmistrz podkreślał skuteczność samorządu w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Zwrócił uwagę, że choć gmina nie należy do najbogatszych i nie posiada dużych przedsiębiorstw generujących znaczące wpływy podatkowe, od lat skutecznie sięga po fundusze zewnętrzne. Jak wskazano w raporcie, gmina Dobra zajęła pierwsze miejsce w powiecie tureckim pod względem wykorzystania funduszy europejskich w latach 2004–2024. Wydatki z dotacji unijnych wyniosły 4 393,13 zł na mieszkańca. Jednocześnie samorząd podkreśla, że od wielu lat nie zaciąga nowych kredytów, a zadłużenie zostało całkowicie spłacone. W debacie nad raportem głos zabrał radny Jan Dzierdzicki, który podsumował, że przedstawione dane pokazują gminę znajdującą się w dobrej sytuacji. Z kolei radny Dariusz Rusin zwrócił uwagę na kwestie związane z działalnością jednostek komunalnych, w tym Zakładu Gospodarki Komunalnej i gospodarki wodno-ściekowej. Odnosząc się do tych zagadnień, burmistrz przypomniał, że posiadanie własnego ZGK pozwala samorządowi ograniczać koszty ponoszone przez mieszkańców w aspekcie chociażby odbioru ścieków. Jednocześnie zaznaczył, że utworzenie własnej firmy zajmującej się odbiorem odpadów komunalnych byłoby to obecnie nieopłacalne. Kolejnym punktem obrad było rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu za 2025 rok i głosowanie nad absolutorium. Dochody gminy wyniosły 52,2 mln zł, co stanowiło 98,23 proc. planu. Były one niższe o ponad milion złotych niż w 2024 roku, kiedy do budżetu trafiły znaczące środki z programu Polski Ład. Wydatki ogółem zamknęły się kwotą 51,4 mln zł. Na inwestycje przeznaczono 10,7 mln zł, co stanowiło 77,97 proc. planowanych wydatków majątkowych. Największe nakłady inwestycyjne dotyczyły gospodarki mieszkaniowej i komunalnej, kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, rolnictwa i łowiectwa oraz transportu i łączności. Największą pozycję po stronie wydatków bieżących stanowiła oświata, na którą przeznaczono ponad 15 mln zł. Budżet za 2025 rok zamknął się nadwyżką przekraczającą 700 tys. zł, mimo że pierwotnie planowano deficyt przekraczający 3 mln zł. Jak podkreślano podczas sesji, jest to korzystny wynik, który w przyszłości daje samorządowi możliwość planowania ewentualnych kredytów na realizację kolejnych inwestycji. Burmistrz otrzymał absolutorium przy jednym głosie wstrzymującym się.

Po podjęciu uchwały absolutoryjnej burmistrz podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w realizację budżetu.

– Wotum zaufania i absolutorium jest także absolutorium dla wszystkich pracowników urzędu miejskiego, dyrektorów, kierowników i pracowników jednostek organizacyjnych. To jest udzielane za prawidłowe wykonanie budżetu, a przecież nie robi tego sam burmistrz. Finansami gospodarują poszczególne jednostki. To wszystko musi być policzone co do grosika, wszystko musi się zgadzać zarówno w jednostkach jak i w całym naszym budżecie. Chciałem podziękować wszystkim, którzy realizowali ten budżet – pani skarbnik, wiceburmistrzowi, sekretarzowi, kierownikom referatu, dyrektorom, kierownikom, pracownikom jednostek organizacyjnych, radnym, sołtysom i sołtyskom, druhnom i druhom strażakom, stowarzyszeniom na czele z KGW i mieszkańcom. Dziękuję za następny rok pracy – mówił burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler.

Po głosowaniu nie zabrakło tradycyjnych gratulacji, podziękowań i kwiatów, które tradycyjnie już przekazano na ręce pani skarbnik.

Zostaw komentarz

Szukaj

Najnowsze wiadomości

Redakcja

Adres:
Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173

 

e-Mail:
kblaszczyk@iturek.net
redakcja@iturek.net
reklama@iturek.net

Archiwum

Poprzednia wersja serwisu
dostępna jest pod adresem:

old.iturek.net