W piątek, 31 stycznia odbył się wykład połączony z konsultacjami społecznymi. Wydarzenie dotyczyło inicjatywy wpisania wielkanocnych tradycji Parafii Dobra takich jak Straż Grobu Pańskiego – Turki oraz procesja Emaus, na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Zainteresowani tematem mieszkańcy gminy zebrali się o godzinie 18.30 w Centrum Kultury w Dobrej. Spotkanie poprowadził główny specjalista Narodowego Instytutu Dziedzictwa Narodowego oddział w Poznaniu Tomasz Łuczak. Opowiedział on zebranym o warunkach przystąpienia do krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz tradycjach wielkopolskich, które są na nią wpisane.
Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest prowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Ma ona na celu dokumentowanie i promowanie żywych tradycji, zwyczajów oraz obrzędów z terenu Polski.
Wpisanie tradycji Turków i procesji Emaus na tę listę przyczyni się do ich ochrony oraz promocji na szerszą skalę, podkreślając ich znaczenie dla dziedzictwa kulturowego regionu i kraju. Warunkiem wpisania jest głównie przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie.
Wszystko wskazuje na to, że dobrska tradycja znajdzie swoje miejsce na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a jej wyjątkowość przetrwa jeszcze długi czas.
Organizatorami wydarzenia byli burmistrz Dobrej, proboszcz parafii, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Dobrskiej oraz prowadzący procesję Emaus i prezes stowarzyszenia „Turku – Straż Grobu Pańskiego”.