Gdy zaświeci pierwsza gwiazda i zabrzmi kolęda

Boże Narodzenie

Rozpoczynają się jedne z najważniejszych świąt w roku. Boże Narodzenie to magiczny i rodzinny czas. Gdy zaświeci pierwsza gwiazdka i zabrzmi kolęda, wieczorem zasiądziemy do wigilijnego stołu i złożymy wzajemne życzenia. U wielu z nas nie zabraknie także prezentów pod choinką.

Każdego roku 25 i 26 grudnia obchodzimy święta Bożego Narodzenia, które ustanowione zostały na pamiątkę przyjścia na świat Jezusa Chrystusa ponad dwa tysiące lat temu w ubogiej stajence w Betlejem. Wówczas to Bóg zesłał na ziemię swojego syna, aby zbawił ludzkość.

Wspólne świętowanie rozpoczyna się już 24 grudnia, w tzw. Wigilię Bożego Narodzenia. Tego dnia wieczorem rodziny, znajomi i przyjaciele zasiadają do domowych stołów, żeby spożyć wspólną wieczerzę. Kolacja składa się zazwyczaj z dwunastu potraw i rozpoczyna się wtedy, gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka, która nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej prowadzącej Trzech Króli do malutkiego Jezuska.

Pod białym obrusem nie powinno zabraknąć sianka. W niektórych rodzinach praktykuje się także wspólną modlitwę oraz czytanie fragmentu Biblii, mówiącym o narodzinach Mesjasza. Później przychodzi czas na życzenia i dzielenie się opłatkiem, wspólne kolędowanie oraz prezenty, które św. Mikołaj przynosi pod choinkę. Praktykowany jest również zwyczaj uczestnictwa we mszy świętej pasterskiej o północy z 24 na 25 grudnia.

Boże Narodzenie starszemu pokoleniu kojarzą się ze śniegiem. Rodzice i dziadkowie często z rozrzewnieniem wspominają białe święta. W ostatnich latach rzadko bywa, żeby w końcówce grudnia padał biały puch. Również i w tym roku jest nikłe prawdopodobieństwo, że on się pojawi.

W całym zgiełku przygotowań do Wigilii i świąt Bożego Narodzenia nie zapomnijmy o tym, co w tym czasie jest najważniejsze. Poświęćmy ten czas, żeby się wyciszyć, uczynić refleksję nad swoim życiem, a przede wszystkim spędźmy go w rodzinnym gronie. Pamiętajmy jednak, żeby przestrzegać zasad sanitarnych związanych z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa.


Brudzew: W Kolnicy rozbłysła wyjątkowa bożonarodze...
Wideo: „U Twych Drzwi” – nowy singiel Matta Ostrow...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - GHOST w czwartek, 24 grudnia 2020 12:53

Gdy zaświeci pierwsza gwiazda i zabrzmi kolęda pójdę się odlać

Gdy zaświeci pierwsza gwiazda i zabrzmi kolęda pójdę się odlać
Gość
wtorek, 25 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.